Godejma po naszymu

Godejma po naszymu

W środę, 14 maja o godz. 18.00 nowotomyska biblioteka zaprasza na kolejne spotkanie w ramach naszego Wyjątkowo dłuuugiego Tygodnia Bibliotek, tym razem pod hasłem: Między nami...regionalistami. Gościem będzie Waldemar Wierzba – autor i wydawca m.in. Słownika gwary poznańskiej. Z naszego na polski, z polskiego na nasze oraz książki z żartami pisanymi gwarą: Ale szport, tej!....
Spotkanie zatytułowane: Godejma po naszymu jest kolejnym z cyklu: W kulturowym kręgu.
Gwara poznańska to jedna z bardziej specyficznych gwar regionalnych w Polsce. Po poznańsku mówi się nie tylko w samym Poznaniu, ale i w okolicach, a odmiany gwary spotkać można w całej Wielkopolsce. Gwara poznańska powstała z wymieszania dialektu wielkopolskiego z elementami słownictwa niemieckiego, głównie w wyniku ponad stuletniego pruskiego panowania w Wielkopolsce (1793 -1919). Język niemiecki stał się językiem urzędowym, biznesowym, opanował szkoły. Mieszkańcy Poznania stali się często dwujęzyczni i zaczęli używać w gwarze niemieckich słów. Do dziś mówimy: zrobić łóżko, zakluczyć, w gazecie stoi napisane.
Telewizja, radio i prasa narzucają jeden model języka, którym mówimy wszyscy, od Bałtyku po Tatry. Nie ma już w nim miejsca na regionalizmy, trudno poznać po sposobie mówienia kto jest skąd, może poza Ślązakami czy Kaszubami.
I tak, jak każda inna gwara, tak i nasza coraz szybciej zanika. Warto jednak o niej pamiętać i jakoś ją kultywować, bo wciąż jest to niezwykle ważny i ciekawy składnik tutejszej kultury.
/źródło: Biblioteka w szkole/