Nowy Tomyśl – wśród liderów rozwoju

Nowy Tomyśl – wśród liderów rozwoju

Gmina Nowy Tomyśl uplasowała się na bardzo wysokim 16 miejscu w kategorii gmin miejsko-wiejskich w rankingu najdynamiczniej rozwijających się gmin w Polsce. Stworzony przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej Ranking Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju ma na celu monitorowanie zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego, a także promocję rozwoju na bazie opracowanych wzorców.
W rankingu ocenie poddanych zostało 2478 gmin, podzielonych na kategorie: miast na prawach powiatu, gmin miejskich, gmin miejsko-wiejskich i gmin wiejskich. Nowy Tomyśl oceniany był wśród 616 samorządów w kategorii gmin miejsko-wiejskich. Obok Nowego Tomyśla, który zajął 16 pozycję, wśród okolicznych gmin w tej kategorii, na 23 miejscu uplasował się Wolsztyn, na 28 – Grodzisk Wlkp., na 31 – Buk, na 76 – Opalenica, na 77 – Pniewy, na 191 – Zbąszyń, na 307 – Lwówek Wlkp.
Ranking jest opracowywany na podstawie 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS. Pod uwagę brane są m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1 tys. mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1 tys. mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.
Pełna wersja rankingu dostępna jest na stronie: samorząd.pap.pl