Ministerialne środki dla nowotomyskiej biblioteki !

Ministerialne środki  dla nowotomyskiej biblioteki !

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło pod koniec lutego wyniki konkursów dotacyjnych. Nasza biblioteka otrzymała dofinansowanie na dwa wnioski z programu " Promocja czytelnictwa". Już od marca nie zabraknie więc atrakcyjnych propozycji kulturalnych, które nowotomyskie bibliotekarki przygotowały dla swoich czytelników i bywalców bibliotecznych imprez. Na ich organizację udało się pozyskać kwotę blisko 20 tys. zł.

"Kto ty jesteś"? – adresowany do dzieci i młodzieży w wieku 6 – 15 lat projekt promujący współczesną literaturę dla młodych czytelników, w tym także literaturę faktu, oparty został o aktywne formy pracy oraz nowe media i technologie. Niełatwa tematyka – wojny, śmierci, patriotyzmu, wolności, historii, praw człowieka i praw dziecka - często nieobecna w rodzinnych rozmowach – zaprezentowana zostanie, oczywiście w oparciu o stosowną literaturę, w nowatorski sposób dostosowany do wieku, wrażliwości, potrzeb i mentalności młodych odbiorców. "Zaczytana Pani Wiosna" to z kolei projekt swoim zasięgiem obejmujący różne grupy wiekowe. W ramach tego projektu nowotomyskie bibliotekarki zapraszać będą mieszkańców miasta i okolic do udziału w spotkaniach autorskich, zajęciach internetowych dla seniorów, warsztatach dla dzieci i dorosłych, koncertach, wycieczkach i grze miejskiej, inspirowanych literaturą przybliżającą istotne w życiu każdego człowieka wartości, w tym także te, którym służył św. Brat Albert, ustanowiony przez Sejm RP patronem bieżącego roku – godność człowieka, poświęcenie, miłość bliźniego, prawa człowieka.
W realizacji obu projektów przewidziano także szereg spotkań z interesującymi gośćmi. Już w marcu z małymi czytelnikami spotka się Michał Rusinek – b. sekretarz naszej noblistki W. Szymborskiej, ale także autor wielu interesujących książek dla dzieci. Niewątpliwą atrakcją czytelniczą będzie z pewnością przewidziana na maj wizyta Szymona Hołowni. Do nowotomyskiej biblioteki zawitają także inni autorzy, ilustratorzy, podróżnicy, osoby prowadzące zajęcia warsztatowe, a wśród nich m. in. Dorota Combrzyńska - Nogala, Barbara Gawryluk, Maciej Szymanowicz, Mikołaj Golachowski, Barbara Ciwoniuk, Michał Zawadka i Krzysztof Petek.
Autorki projektów Martyna Nowosadzka i Małgorzata Śnieguła z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży i Izabela Putz - specjalistka do spraw animacji kultury, wraz z pozostałymi pracownikami biblioteki serdecznie zapraszają do śledzenia bibliotecznej strony internetowej, na której m. in. pojawiać się będą na bieżąco informacje o kolejnych wydarzeniach i i do aktywnego w nich udziału. Dodajmy jeszcze, że pierwszy z projektów realizowany będzie nie tylko w siedzibie głównej biblioteki, ale i we wszystkich pięciu jej filiach na terenie naszej gminy.

 

źródło: MiPBP