Niebieskie „Bajkowe Zacisze”

Niebieskie „Bajkowe Zacisze”

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem wydarzenia jest zwiększenie świadomości i wrażliwości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na główne problemy, z jakimi borykają się osoby z autyzmem oraz ich najbliżsi (m.in. dyskryminacji, izolacji, braku opieki i wsparcia).

W Przedszkolu nr 3 „Bajkowe Zacisze” w Nowym Tomyślu od wielu lat funkcjonują oddziały integracyjne dla dzieci pełno i niepełnosprawnych, w tym dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmem. Poprzez wspólne zajęcia i zabawę dzieci uczą się prawidłowych zachowań integrując się z rówieśnikami. Dzięki wykwalifikowanej kadrze pedagogicznej oraz bogatemu zapleczu pomocy dydaktycznych i terapeutycznych, dzieci mają możliwość prawidłowego i harmonijnego rozwoju.

Obchody Światowego Dzienia Świadomości Autyzmu w „Bajkowym Zaciszu” rozpoczęły się już w połowie marca. Przedszkolacy poznali Kacpra i Kaję, cierpiących na zaburzenia ze spektrum autyzmu – bohaterów opowiadań pt. „Kosmita” R. Jędrzejewskiej – Wróbel oraz „Czarodziejka” J. Chmielewskiej. Dzięki nim przedszkolacy próbowali znaleźć odpowiedzi na trudne pytania, takie jak: co to jest autyzm, jak zachowują się dzieci z autyzmem, jak można im pomóc.

2 kwietnia dzieci wraz z rodzicami wzięli udział w niebieskim przemarszu ulicami miasta oraz atrakcjach zorganizowanych przez Klubu Rodziców JiM w Grodzisku Wielkopolskim i Nowym Tomyślu jako finał kampanii „Polska na niebiesko”.

4 kwietnia sale przedszkolne zostały udekorowane niebieskimi akcentami, a wszyscy przedszkolacy i pracownicy przedszkola, aby przyłączyć się do akcji, ubrani byli na niebiesko. W przedszkolu zorganizowano punkt informacyjny, w którym rodzice i dzieci mogli poszerzyć widomości na temat autyzmu, dowiedzieć się, jakie są najczęstsze objawy tego zaburzenia, jak się je diagnozuje, gdzie należy zwrócić się o pomoc.

Nauczycielki na co dzień pracujące z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, przygotowały warsztaty pt. „Mam autyzm, poznaj mój świat”. Dzieci mogły przez chwilę wejść w świat autyzmu: patrzeć, słyszeć, czuć się tak, jak dzieci z autyzmem. Następnie wszystkie dzieci wyruszyły w przemarsz ulicami miasta, wręczając mieszkańcom niebieskie kwiaty i motylki. Wszystkie te działania miały na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu dziecięcego, zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób z autyzmem, podkreślenie znaczenia wczesnej diagnozy i intensywnej terapii, która znacząco może odmienić życie dziecka z autyzmem i jednocześnie życie całej jego rodziny.

Galeria: 
Niebieskie „Bajkowe Zacisze”
Niebieskie „Bajkowe Zacisze”
Niebieskie „Bajkowe Zacisze”