Sątopy mają 500 lat!

Sątopy mają 500 lat!

30 czerwca 2012 r. odbyła się uroczystość z okazji 500. lecie wsi Sątopy oraz pierwszej rocznicy otwarcia świetlicy wiejskiej.

Jubileuszowe obchody rozpoczęły się uroczystą mszą św. odprawioną w kościele pw. Świętego Andrzeja Boboli. Następnie, wszyscy uczestnicy obchodów jubileuszowych udali się pod świetlicę wiejską, gdzie odbyła się uroczysta akademia z programem artystycznym. W oficjalnej części obchodów rocznicowych, zaproszeni goście oraz mieszkańcy zostali powitani przez p. sołtys Marię Piekarczuk oraz wysłuchali historii Sątopów.
Kolejnym punktem programu były wystąpienia zaproszonych gości. Z życzeniami jubileuszowymi dla mieszkańców Sątopów przybyła delegacja władz samorządowych Nowego Tomyśl, w skład której weszli Burmistrza Nowego Tomyśla Henryk Helwing, Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Wlekły oraz radni Rady Miejskiej. Samorządowcy przekazali dla wsi czek o wartości 1.000 zł. Życzenia złożyli też: w imieniu Starostwa Powiatowego Członek Zarządu Edwin Pigla, przedstawiciele Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, Nowotomyskiego Ośrodka Kultury, Szkoły Podstawowej im. Leonarda Śliwińskiego w Sątopach, sołtysi z terenu gminy, LGD KOLD i OSP Róża.
W części artystycznej uroczystości przygotowanej przez p. Alicję Bobkiewicz pojawiło się wiele ciekawych występów, takich jak skecz w wykonaniu mieszkańców Sątopów oraz dostarczających wielu niezapomnianych doznań tańców, takich jak „Krakowiak” czy „Taniec Żydowski” w wykonaniu rodzimej młodzieży.
Uroczystość wzbogacił również gościnny występ chóru z Kuślina „Zjednoczone Siły Muzycznych Poszukiwań” oraz przedstawienie przygotowane przez Szkołę Podstawową w Sątopach pt. „Adam i Ewa”.
Dużym zainteresowaniem gości i mieszkańców cieszyła się wystawa zatytułowana „Sątopy na starej fotografii…”, przygotowana przez Justynę i Mateusza Jandy, Alicję Bobkiewicz oraz Anetę Piekarczuk. Oglądaniu galerii towarzyszyło wiele wspomnień, które zostały uchwycone na starych fotografiach i dostarczyły wielu wzruszeń.
Część oficjalną zwieńczył toast i uroczyste odśpiewanie symbolicznego „100 lat”.
Po uroczystości goście zostali zaproszeni na poczęstunek pod gołym niebem, a mieszkańcy mogli skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez Radę Sołecką, między innymi: loterii fantowej, konkursu dmuchania w róg, dmuchanego zamku, trampoliny, itp.
Główną atrakcją wieczoru był występ grupy teatralnej „Ignis Ordo” z Poznania, która wraz z miejscowym płatnerzem Szymonem Jakubowskim przygotowała zapierający dech w piersiach i niezwykle malowniczy spektakl ognia. Przedstawienie wirujących i iskrzących świateł, dla których noc była idealnym „płótnem”, dostarczyło bogatych wrażeń artystycznych, które widzowie zapewne na długo zachowają w swojej pamięci.
Podsumowaniem obchodów jubileuszowych była zabawa taneczna, w oprawie muzycznej DJ Krzysztofa Ćwiertnia, która jak to już tradycyjnie bywa w Sątopach, trwała do białego rana.
Obchody 500. lecia wsi Sątopy dobiegły końca, jednak atmosferę im towarzyszącą wciąż jakby żywą, dumni mieszkańcy Sątopów długo będą wspominać.
Uroczystość odbyła się dzięki wsparciu i życzliwości sponsorów i darczyńców oraz zaangażowaniu wielu osób, którym organizatorzy serdecznie dziękują.
W organizację jubileuszu zaangażowali się: Rada Sołecka, sołtys wsi Maria Piekarczuk oraz p. Mateusz Jandy.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z jubileuszu wsi, zamieszczonej na stronie internetowej wsi Sątopy: www.satopy.eu
Tekst: www.satopy.eu

Galeria: 
Sątopy mają 500 lat!
Sątopy mają 500 lat!
Sątopy mają 500 lat!
Sątopy mają 500 lat!
Sątopy mają 500 lat!
Sątopy mają 500 lat!
Sątopy mają 500 lat!