×

Remont kosza giganta

Remont kosza giganta

 

Nowotomyski kosz gigant powstał w 2000 roku. Wówczas do pracy przystąpiło 50. plecionkarzy reprezentujących 15 nowotomyskich firm plecionkarsko-koszykarskich. Kosz powstał w niebywale krótkim czasie, bowiem po 55 godzinach nieprzerwanej pracy. Do jego wykonania zużyto 8 ton wikliny. Imponujące rozmiary: długość 17,29 m, szerokość 9,46 m, wysokość 7,71 m dały mu słuszne miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa. W sierpniu 2006 roku nowotomyscy plecionkarze zmierzyli się z własnym rekordem i wypletli kolejny, jeszcze większy kosz o wymiarach: długość 19,8 m, szerokość 9,53 m i wysokość 8,98 m, który zajął miejsce dotychczasowego rekordzisty.

Tegoroczna renowacja kosza wiklinowego rozpoczęła się 17 sierpnia. Prace mają potrwać około dwóch tygodni. W dniach od 17 do 21 sierpnia planowane jest ściągniecie starej wikliny i przeprowadzenie konserwacji konstrukcji stalowej kosza. Wyplatanie nowego kosza odbędzie się w dniach 24 – 28 sierpnia. Uroczyste odsłonięcie odnowionego kosza zaplanowane jest na 4 września na godz. 18.00 podczas nowotomyskiego „mini” jarmarku. Do prac związanych z renowacją przystąpią nowotomyscy plecionkarze, a także wolontariusze, strażacy, przedstawiciele nowotomyskich firm i instytucji.

 

24.08.2020 r.

Prace plecionkarskie rozpoczęte! Powstaje nowy wiklinowy oplot

 

21.08.2020 r.

W piątkowe popołudnie w dniu 21 sierpnia br. w Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa nowotomyscy plecionkarze wraz z wolontariuszami przygotowywali kij wiklinowy, który zostanie wykorzystany przy renowacji kosza giganta. Kij pochodził z plantacji rosnącej na terenie muzeum.

 

Zakończono prace konserwacyjne konstrukcji stalowej kosza giganta.

 

19.08.2020 r.

W dniu 19 sierpnia w godzinach popołudniowych w Wytomyślu grupa niezawodnych wolontariuszy przeprowadziła prace polegające na korowaniu gałęzi, konarów oraz pni drzew. Z tego materiału zostanie wykonany nowy pałąk kosza giganta oraz elementy wykończeniowe oplotów wiklinowych. Bardzo dziękujemy za pomoc Nadleśnictwu Grodzisk za przekazanie ściętych drzew oraz panu Michałowi Sobieraj za użyczenie ciągnika z wysięgnikiem.

 

17.08.2020 r.

Dziś rozpoczęliśmy pierwsze prace remontowe kosza. Dziękujemy za pomoc w usunięciu zniszczonej wikliny: druhom z OSP Bukowiec, OSP Wytomyśl, pracownikom Parku Miejskiego, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Nowym Tomyślu oraz wolontariuszom. Udało się usunąć zniszczoną wiklinę.


POLECAMY

logo

Nowotomyski Ośrodek Kultury

logo

Ośrodek Sportu i Rekreacji

logo

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna

logo

Budżet Obywatelski Gminy Nowy Tomyśl

logo

Koronawirus - informacje

logo

Jarmark Chmielo-Wikliniarski

logo

Park Miejski i Ogród zoologiczny

logo

Facebook

logo

YouTube

Sesja Rady Miejskiej LIVE