Miasta Chimbarongo i Nowy Tomyśl zacieśniają współpracę samorządową, kulturalną i artystyczną.
Z informacji , która umieściła Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Santiago wynika, że głośno o Gminie Nowy Tomyśl w Ameryce Południowej.
Władze chilijskiej stolicy wikliny rozmawiały z Ambasadorem RP na temat nachodzących polsko-chilijskich projektów.
Ambasador Jacek Gawryszewski spotkał się z władzami miasta Chimbarongo (w tym z burmistrzem Marco Contreras Jorquera) w celu omówienia tegorocznych projektów związanych ze współpracą pomiędzy tym miastem a Nowym Tomyślem.
Miasta Chimbarongo i Nowy Tomyśl zacieśniają współpracę kulturalną
W sierpniu 2017 r. na zaproszenie Burmistrza Włodzimierza Hibnera delegacja wikliniarzy z Chimbarongo wzięła udział w Jarmarku Chmielo-Wikliniarskim w Nowym Tomyślu i zwiedziła Wielkopolskę. Pokłosiem ich pobytu była m. in. wiklinowa figura Matki Boskiej wypleciona podczas festiwalu przekazana przez burmistrza 11 listopada ub.r. do kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy.
Była to już druga wizyta chilijskich samorządowców i plecionkarzy w naszym mieście. Wszystko zaczęło się w 2015 roku, kiedy to na międzynarodowy festiwal wikliny i plecionkarstwa przyleciała kilkunastoosobowa grupa z Chimbarongo, na czele z ówczesnym burmistrzem tej miejscowości.
Wizyta stała się też okazją do wymiany doświadczeń związanych z techniką wyrobu produktów z wikliny.
Wiosną tego roku planowane jest podpisanie umowy o przyjaźni i współpracy kulturalnej między obu miastami.
Umowa stanie się podstawą do rozwijania nowych projektów w nadchodzących latach.
Władze Chimbarongo bardzo liczą na rewizytę i współpracę z Gminą Nowy Tomyśl. Dla nas jest to jedyna i niepowtarzalna okazja do darmowej promocji Nowego Tomyśla na kontynencie południowoamerykańskim. Jak dotychczas kontakty polsko-chilijskie kojarzą się z odkrywkową kopalnią miedzi i molibdenu, w której polski koncern KGHM posiada 55 % udziałów. Już niedługo nadarzy się okazja do zaprezentowania atutów Gminy Nowy Tomyśl – 16 pod względem dynamiki rozwoju gmin miejsko-wiejskich w Polsce (wg naukowego rankingu opracowanego przez Politechnikę Warszawską).