Nowelizacja ustawy o praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu poskutkowała utworzeniem Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Ten krok nakłada na organizacje pozarządowe nowy obowiązek.
Stowarzyszenia rejestrowe i fundacje wpisane do KRS obowiązane są do zgłoszenia informacji o beneficjentach rzeczywistych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych w terminie do 31 stycznia 2022 roku.
W przypadku niedopełnienia obowiązku zgłoszenia lub aktualizacji informacji w terminie wskazanym w ustawie lub podania informacji niezgodnych ze stanem faktycznym, stowarzyszenie/fundacja podlega karze pieniężnej.
Zgłoszenia do Rejestru dokonuje osoba ustawowo uprawniona do reprezentacji stowarzyszenia. Zgłoszenia dokonuje się nieodpłatnie za pomocą środków komunikacji elektronicznej:
https://www.gov.pl/web/finanse/centralny-rejestr-beneficjentow-rzeczywistych
Do pobrania udostępniamy instrukcję rejestracji NGO w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych, która powstała w ramach kooperacji Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych i została opracowana przez Związek Gmin Lubelszczyzny.
25 stycznia Stowarzyszenie Centrum PISOP organizuje na platformie ZOOM spotkanie ze specjalistą, który wyjaśni, co to jest Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych, a także kogo będzie dotyczył obowiązek zgłoszenia beneficjentów do Rejestru i jak rozumieć to pojęcie w kontekście organizacji pozarządowych.
Aby wziąć udział w spotkaniu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Centrum PISOP
Dodatkowe informacje dostępne są też na stronach:
https://publicystyka.ngo.pl/przeciwdzialanie-praniu-pieniedzy-nowe-obowiazki-ngo-od-pazdziernika