W piątek, 25 sierpnia, do Nowego Tomyśla zawitali dziennikarze Radia Poznań. To nie pierwsza wizyta radia w naszym mieście. Już wcześniej poznańska stacja nagrywała materiał na temat lokalnych uroków Nowego Tomyśla – miejsc bardziej i mniej znanych – w ramach swojej wakacyjnej audycji „Wielkopolska dla Ciebie”.
Tym razem dziennikarze w towarzystwie Włodzimierza Hibnera – Burmistrza Nowego Tomyśla, mogli okryć kolejne, niezwykłe zakątki stolicy wikliny.
Gdzie udali się tym razem?
Radiowa trasa rozpoczęła się w Parku Feliksa, gdzie Włodzimierz Hibner opowiedział o historii parku oraz zapowiedział VIII Zlot Miłośniczek Zabytkowych Mercedesów, który tym razem odbył się właśnie w Nowym Tomyślu. Natomiast Beata Baran – Dyrektor Nowotomyskiego Ośrodka Kultury przedstawiła tegoroczny plan Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego.
Nie każdy wie, że na Placu Niepodległości, tuż obok najstarszego budynku w Nowym Tomyślu – znajduje się Izba Historyczna im. Sylwii Kupiec – wyjątkowe miejsce, które od podstaw stworzył gość audycji – Edward Kupiec – pasjonat lokalnej historii. Izba Historyczna była więc drugim punktem radiowej wycieczki.
Parafia pw. św. Marcina w Bukowcu uznawana jest za jeden z największych i najokazalszych kościołów drewnianych w Wielkopolsce. O jego bogatej historii mówił proboszcz Marcin Kubiak. Bukowiec znany jest również z lokalnego klubu – LKS Korona Bukowiec, który niedawno obchodził swoje okrągłe stulecie. O łucznictwie, klubie oraz zbliżających się Mistrzostwach Polski w Łucznictwie – opowiadała Renata Parniewicz – prezes klubu LKS Korona Bukowiec. W trakcie wywiadu, nie zabrakło również specjalnego pokazu łucznictwa w wykonaniu zawodników klubu.
Trasa zakończyła się w malowniczej Paproci, gdzie znajduje się Wiklinowy Świat. Tam, Maria Kwiatkowska – plecionkarka z 45-letnim stażem, oraz Katarzyna Wachowiak-Szweda – nowotomyska plecionkarka, instruktor OHP Chraplewo, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Nowotomyskiej Wikliny, powiedziały więcej o sztuce tworzenia z wikliny oraz podzieliły się własnymi doświadczeniami w plecionkarstwie.
Rozmowy z gośćmi prowadził Franciszek Walerych.