×

Jarmark Chmielo-Wikliniarski 2011

Jarmark Chmielo-Wikliniarski 2011

W dniach od 26 do 28 sierpnia 2011 roku Nowy Tomyśl był światową stolicą wikliny i plecionkarstwa. Stało się tak za sprawą zorganizowanego w naszym mieście II Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa. Wydarzenie to połączone zostało z tegorocznym Jarmarkiem Chmielo-Wikliniarskim i Dożynkami Gminnymi.

Nowotomyskie świętowanie zostało zainaugurowane w piątek od uroczystego otwarcia Festiwalu. Następnie rozpoczął się trwający dwa dni III Międzynarodowy Konkurs Plecionkarski o Nagrodę Grand Prix Festiwalu. O godzinie 14:30 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej rozstrzygnięty został Ogólnopolski Konkurs Literacki „O Wiklinowy Laur”. Nagrodę otrzymała Anna Wawrzyniak z Krakowa. W godzinach popołudniowych na placu Niepodległości przygotowane zostało interesujące wydarzenie artystyczne. Ze swoim spektaklem pt. „Chronometr Morski” zaprezentował się teatr uliczny „Z Głową w Chmurach”. O godzinie 17:00 przy Koszu 2006 Burmistrz Nowego Tomyśla Henryk Helwing dokonał uroczystego otwarcia Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego. Tradycyjnie spod Kosza Giganta w kierunku Parku Kultury i Wypoczynku ruszył kolorowy korowód jarmarkowy. Na miejscu zaprezentowany został Obrzęd jarmarkowy przygotowany przez mieszkańców wsi Boruja Kościelna, Sękowo i Wytomyśl. Od godziny 19:00 rozpoczęły się koncerty muzyczne, które zakończyły się w późnych godzinach nocnych. Jako pierwszy zagrał zespół Cramprib feat. RYH. Po nim wystąpił legendarny polski zespół heavy metalowy Acid Drinkers. Po dawce ciężkiego brzmienia w rytmie muzyki klubowej rozpoczęła się noc DJ-ów pod nazwą „Ja to gram”. Podsumowując pierwszy dzień nowotomyskiego święta wspomnieć należy o jeszcze jednym bardzo istotnym wydarzeniu. O godzinie 22:30 na terenie Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa odbyło się odsłonięcie rosnącej rzeźby „Przystań II” autorstwa Jędrzeja Stępaka.
Drugiego dnia trwania Jarmarku o godzinie 10:00 ulicami Nowego Tomyśla przebiegł I Nowotomyski Bieg „Chyża 10”. Sukces w nim odnieśli Dariusz Ruta z Nowego Tomyśla, który jako pierwszy ukończył bieg w kategorii „mężczyźni” oraz Natalia Judek, która w kategorii „kobiety” jako pierwsza przekroczyła linię mety. Dla odwiedzających Park Kultury i Wypoczynku przygotowano wiele atrakcji. Od godziny 14:00 na jarmarkowej scenie prezentowały się zespoły folklorystyczne m. in. z Włoch, Węgier oraz Serbii. Przez cały weekend publiczność, która tutaj przybyła mogła podziwiać gotowe wyroby plecionkarzy, a także na żywo przyglądać się ich pracy. Była to również doskonała okazja do zakupu wiklinowego asortymentu. Od godziny 16:30 zainicjowana została seria muzycznych koncertów. Jako pierwszy wystąpił zespół Fantom. Po nim zaprezentował się nowotomyski zespół Error 404. O godzinie 20:00 rozpoczął się koncert najważniejszej tegorocznej gwiazdy Dody. Pomimo ulewnego deszczu pod jarmarkową sceną zgromadziły się ogromne tłumy fanów tej wokalistki. Drugi dzień jarmarkowego świętowania zakończony został pokazem sztucznych ogni oraz koncertem zespołu Aplauz.
Niedziela 28 sierpnia była dniem Dożynek Gminnych. O godzinie 13:00 w kościele pw. NMP w Nowym Tomyślu rozpoczęła się Msza Dziękczynna Dożynkowa. Po mszy wyruszył korowód dożynkowy. O godzinie 14:30 na jarmarkowej scenie zaprezentowany został obrzęd dożynkowy z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Łany”. W niedzielne popołudnie po nowotomyskim Parku Kultury i Wypoczynku rozchodziły się salwy głośnego śmiechu, albowiem popisy swoje dawał znany kabareciarz Marcin Daniec. Po jego występie odbył się koncert szwedzkiego zespołu Fatboy. O godzinie 17:00 odbyła się gala wręczenia nagród Grand Prix Festiwalu. W czasie trwającego III Międzynarodowego Konkursu Plecionkarskiego o Nagrodę Grand Prix Festiwalu powstało ponad 70 prac, które zostały ocenione w czterech kategoriach. W kategorii „kosze” zwyciężył Grzegorz Nikolin ze Wschowy za pracę „Kosz plecak biały”, w kategorii „meble” Rafał Górczyński, w kategorii „galanteria” Sharon Dugan z USA oraz w kategorii „forma artystyczna” Anne Mette Hjornholm z Danii. O godzinie 20:00 ze swoim koncertem wystąpiła gwiazda wieczoru Golec uOrkiestra. Trzydniowe nowotomyskie świętowanie zakończone zostało koncertem muzyki klubowej.
Przez cały okres trwania Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego oraz II Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa nowotomyski Park Kultury i Wypoczynku odwiedziła niezliczona rzesza mieszkańców oraz gości przybyłych do naszego miasta. Liczne stoiska promocyjne, atrakcje przygotowane dla dzieci oraz bogaty program artystyczny sprawiły, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

W programie II Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa, które przebiegało pod hasłem : „Niezwykłe oblicza wikliny”, oprócz III Międzynarodowego Konkursu Plecionkarskiego o Nagrodę Grand Prix Festiwalu zorganizowana została Światowa Wystawa Wikliny pod hasłem: „Jak to z wikliną na świecie bywało”. W skład wystawy weszło m.in. największa w Europie salicarium – doświadczalne poletka z różnymi odmianami wikliny, zawierające także sadzonki pochodzące z najstarszego w Europie matecznika w Trzcielu – Miedzichowie; sadzonki różnych odmian wikliny z całego świata, przywiezione przez uczestników Festiwalu; inne, krajowe i zagraniczne surowce i materiały plecionkarskie, takie jak: łuba, korzeń sosny, winil, sznurek, słoma – prezentowane przez plecionkarzy w ludowych strojach na stoiskach krajów i regionów; narzędzia i maszyny do zbioru wikliny, począwszy od sierpa, przez budowane domowymi sposobami snopowiązałki, po w pełni profesjonalną i nowoczesną maszynę, wyprodukowaną przez zbąszyńską firmę Wikoma, przy współpracy z Przemysłowym Instytutem Maszyn Rolniczych w Poznaniu; urządzenia do obróbki surowca: piec do gotowania, korowarka, łupiarka, maszyna do robienia mat i taśm wraz z półproduktami i przykładami ich zastosowania, m.in. w przemyśle meblarskim; warsztat plecionkarski prezentujący narzędzia wykorzystywane przed laty i po dziś dzień; ekspozycja fotografii wielkoformatowej o historii koszykarstwa i wikliniarstwa; stanowisko prezentujące możliwości wykorzystania osadów pościekowych na plantacjach wikliny.
W olęderskie stodole na terenie Muzeum Wikliniarstwa i Plecionkarstwa prezentowana była niezwykle ciekawa wystawa: pt. „Kosze dawniej i dziś” – repliki koszy z minionego wieku, jako Dziedzictwo Narodowe Polskiej Wikliny. Kolejna wystawa przebiegała pod hasłem „Nowe spojrzenie na wiklinę”. Jej celem było obrazowe zaprezentowanie sprawdzonych, lecz jeszcze nierozpowszechnionych oraz całkowicie innowacyjnych metod i sposobów wykorzystania wikliny w różnych dziedzinach przemysłu i gospodarki, a nawet w medycynie i sztuce.
Festiwalowi towarzyszył kiermasz wyrobów plecionkarskich, przywiezionych przez gości z całego świata. W ostatni dzień festiwalu miało miejsce forum dyskusyjne: „Nowe spojrzenie na wiklinę”.

Trwałym śladem po II Światowym Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa, który umocni wiklinową markę Nowego Tomyśla jest „Ptasia Wyspa” – miejsce w Parku Kultury i Wypoczynku charakteryzujące się wyrafinowaną wiklinową formą przestrzenną, dające także przykład wykorzystania tego surowca przy regulacji brzegów cieków i zbiorników wodnych.
Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa wzbogaciło się o największe w Europie salicarium, czyli plantacja gromadząca wszystkie odmiany tej rośliny oraz liczącą ponad 300 eksponatów wystawę polskich koszy, powstałych w oparciu o stare, sięgające początków XX w. katalogi.

Duże zainteresowanie Jarmarkiem i Festiwalem oraz zadowolenie mieszkańców jest najlepszą oceną podsumowującą tegoroczne świętowanie.

Wyniki konkursów jarmarkowych – w załączeniu.

wyniki_konkursow_jarmarkowych


POLECAMY

logo

Nowotomyski Ośrodek Kultury

logo

Ośrodek Sportu i Rekreacji

logo

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna

logo

Budżet Obywatelski Gminy Nowy Tomyśl

logo

Koronawirus - informacje

logo

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkańców

logo

Jarmark Chmielo-Wikliniarski

logo

Park Miejski i Ogród zoologiczny

logo

Facebook

logo

YouTube

Sesja Rady Miejskiej LIVE

Fundusze Zewnętrzne - projekty unijne

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

logo

Fundusze Zewnętrzne - pozostałe projekty

logo

Ciepłe Mieszkanie

logo-mieszkanie

Wybory

logo-gison

GISON