×

Jarmark Chmielo-Wikliniarski 2012

Jarmark Chmielo-Wikliniarski 2012

W dniach od 31 sierpnia do 2 września 2012 r. w Nowym Tomyślu odbywało się doroczne nowotomyskie święto – Jarmark Chmielo-Wikliniarski połączony z Dożynkami Gminnymi. Nowotomyskie świętowanie rozpoczęło się w piątkowe popołudnie. Tradycyjnie już otwarcia Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego pod największym wiklinowym koszem świata dokonał Burmistrz Nowego Tomyśla Henryk Helwing.
Otwarcie miało nietuzinkowy charakter, burmistrzowi towarzyszyli bowiem aktorzy z Amatorskiej Grupy Teatralnej działającej przy NOK-u, którzy w zmodyfikowanej scence ze sztuki pt. „Co w rodzinie – to nie zginie” powitali zebranych pod koszem nowotomyślan i gości imprezy.
Stamtąd też jarmarkowy barwny korowód w asyście Orkiestry Dętej z Grodziska Wlkp. przeszedł ulicami miasta do parku. Uwieńczeniem korowodu był obrzęd jarmarkowy przygotowany przez mieszkańców wsi Sątopy. W piątkowy wieczór na scenie w parku wystąpiły zespoły: Kev Fox and the Last Dance, Dog in the Fog, Error 404, Kiperski. Do późnych godzin nocnych trwała dyskoteka End Of Summer The Box, na którą zaprosił The Box Music Nightclub Opalenica, z udziałem DJ Smoke – resident The Box, DJ Maffy – twórca resing sun official, DJ Stone – remixer.
W piątek jarmarkowy w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyło się otwarcie wystawy pt. „Malarstwo grafika obiekt”, na której zaprezentowane zostały prace Lothara Gericke – artysty z partnerskiej gminy Biesenthal w Niemczech. Na ulicach miasta wystąpił Teatr Wagabunda.
W sobotni poranek rozpoczął się Ogólnopolski Konkurs Plecionkarski. Przeprowadzony on został na terenie Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa, można było zatem połączyć obserwację prac zdolnych plecionkarzy z wizytą w muzeum i zwiedzaniem ekspozycji. Popołudnie i wieczór również obfitowały w liczne atrakcje. Na scenie wystąpili: Teatr Promyk ze spektaklem dla dzieci pt. „Recepta na odwagę”, kabaret Błąd Sceniczny, duet Sandra i Oliwia, Zespół Country Zenit oraz zespół Karawana Eskimosów. Gwiazdą wieczoru był Andrzej Piaseczny z zespołem, któremu towarzyszył uczestnik programu „The Voice of Poland” Antek Smykiewicz.
Efektowny pokaz sztucznych ogni dopełnił dnia pełnego wrażeń. Do późnych godzin nocnych trwała dyskoteka „The official music, party holidays ending in 2012”, czyli oficjalne muzyczne, improwizowane zakończenie wakacji 2012, DJ Maniak, DJ Wasyl, DJ Czoper, DJ Burson, DJ Kostek.
Jak co roku, w niedzielę obchodzone było święto plonów, czyli Dożynki Gminne. Po dożynkowej dziękczynnej mszy św. korowód z udziałem zespołu ludowego z Kębłowa udał się do parku, gdzie zaprezentowany został obrzęd dożynkowy. W niedzielę na scenie wystąpili: Karol Band i Przyjaciele, Kabaret Neo-Nówka wraz z zespołem Żarówki, Rico Sanchez & Gipsy Kings Party oraz Jack D. Society.
Podczas jarmarku odbył się pokaz sprzętu i uzbrojenia wojskowego oraz Parada Pojazdów Zabytkowych. Nowotomyskiemu świętowaniu towarzyszyły liczne zawody i turnieje sportowe, m.in. zawody strzeleckie, spławikowe zawody wędkarskie, turniej tenisa ziemnego i badmintona, turniej par brydża sportowego, turnieje piłki siatkowej i plażowej, lot konkursowy gołębi, rajd samochodowy „Panie za kierownicą”. Zwycięzcy konkurencji honorowani byli Pucharami Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego.
Nowotomyski jarmark to ogromny festyn z olbrzymim zapleczem gastronomicznym, stoiskami handlowymi, wśród których prym wiodą oczywiście te z galanterią wiklinową, wieloma atrakcjami dla dzieci, których podczas takiej zabawy nie może zabraknąć. Podczas Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego z walorami turystycznymi Polski i Niemiec można było zapoznać się na stoiskach promocyjnych: Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu i gminy Biesenthal. Jak co roku rozstrzygnięto też konkursy jarmarkowe: na najdłuższą ramkę chmielową i największą szyszkę chmielową, na najciekawszą witrynę sklepową przybraną chmielem i wikliną oraz najciekawszą formę wiklinową wyplecioną w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Plecionkarskiego. Odbył się też konkurs z nagrodami dla wszystkich uczestników jarmarku, którzy wypełnili kupon konkursowy w tygodniku „Nasz dzień po dniu”.
Zapraszamy także do obejrzenia zdjęć zamieszczonych na portalu nowytomysl.naszemiasto.pl
Otwarcie Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego
II dzień Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego


POLECAMY

logo

Nowotomyski Ośrodek Kultury

logo

Ośrodek Sportu i Rekreacji

logo

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna

logo

Budżet Obywatelski Gminy Nowy Tomyśl

logo

Koronawirus - informacje

logo

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkańców

logo

Jarmark Chmielo-Wikliniarski

logo

Park Miejski i Ogród zoologiczny

logo

Facebook

logo

YouTube

Sesja Rady Miejskiej LIVE

Fundusze Zewnętrzne - projekty unijne

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

logo

Fundusze Zewnętrzne - pozostałe projekty

logo

Ciepłe Mieszkanie

logo-mieszkanie

Wybory

logo-gison

GISON