×

Jarmark Chmielo-Wikliniarski 2014

Jarmark Chmielo-Wikliniarski 2014

W dniach od 22 do 24 sierpnia 2014 roku w Nowym Tomyślu odbywał się Jarmark Chmielo-Wikliniarski doroczne nowotomyskie święto połączone z Dożynkami Gminnymi.

Świętowanie rozpoczęło się w piątkowe popołudnie od występu Teatru Wagabunda na ulicy Mickiewicza. Tradycyjnie otwarcia Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego pod koszem gigantem dokonał Burmistrz Nowego Tomyśla Henryk Helwing, który wraz z aktorami Amatorskiej Grupy Teatralnej, działającej przy Nowotomyskim Ośrodku Kultury, wystąpił w scence inicjującej otwarcie tego wydarzenia. Stamtąd kolorowy korowód jarmarkowy w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Rostarzewa przeszedł ulicami miasta do Parku Kultury i Wypoczynku. Na miejscu odbył się obrzęd jarmarkowy przygotowany przez mieszkańców wsi Cicha Góra. Następnie na jarmarkowej scenie wystąpiły zespoły: Ruiny, Frtns oraz główna atrakcja wieczoru zespół Lombard. Pierwszy dzień Jarmarku zakończył się klubowym koncertem „The Party Never Ends” przygotowanym przez Amnesia.com.pl.

W sobotni poranek na terenie Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa rozpoczął się Ogólnopolski Konkurs Plecionkarski. Dla odwiedzających placówkę była to wyjątkowa okazja, aby na własne oczy zobaczyć jak powstają unikatowe formy wykonane z wikliny. W tym czasie na terenie Parku Kultury i Wypoczynku przygotowane zostały atrakcje dla dzieci m.in. Wertini Show pt. „Hawajskie Party” oraz pokazy Teatru Wagabunda. W ciągu dnia w dwóch namiotach na jarmarkowym placu można było dokonać rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku. Sobotnie atrakcje na nowotomyskiej scenie zainaugurował występ Stefano Terrazzino, tancerza znanego z występu w programie „Taniec z gwiazdami”. Następnie koncert zagrał zespół Rabid Rabbits, a po nim wystąpiła Kapela z Orliczka. Tłumy nowotomyślan i przyjezdnych gości zgromadziły się na koncercie zespołu Skaldowie – legendy polskiej muzyki rozrywkowej. Młodsze pokolenia oczekiwały na wieczorny występ Rafała Brzozowskiego. Po jego koncercie odbył się bardzo efektowny pokaz sztucznych ogni. Do późnych godzin nocnych trwała impreza taneczna w rytm utworów granych przez zespół Duo Tercet.

W niedzielę świętowano dożynki gminne, które rozpoczęła Msza święta w kosciele pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy. Po mszy dożynkowej korowód z udziałem Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły” przeszedł na teren Parku Kultury i Wypoczynku. Następnie na scenie zaprezentowany został obrzęd dożynkowy z udziałem zespołu „Szamotuły”. Część rozrywkowa niedzielnego popołudnia rozpoczęła się od koncertu zespołu Modesta Pastiche. Po nim publiczność rozbawił występ Kabaretu Nowaki. Kolejnym punktem programu jarmarkowego było rozstrzygnięcie konkursów na: najdłuższą ramkę chmielową, największą szyszkę chmielową, najpiękniejszą witrynę sklepową, najpiękniejszą ekspozycję przed sklepem oraz Ogólnopolskiego Konkursu Plecionkarskiego i konkursu tygodnika „Nasz Dzień Po Dniu”. Główną atrakcją wieczoru był koncert zespołu Bracia. Ostatni dzień Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego zakończył się występem zespołu MeGusta.

W czasie trzech dni trwania Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego w różnych punktach miasta odbywały się różnego rodzaju zawody i turnieje sportowe. Były to m.in. zawody strzeleckie z broni pneumatycznej i małokalibrowej, spławikowe zawody wędkarskie, turniej tenisa ziemnego i badmintona, turniej brydża sportowego, turniej piłki nożnej i siatkowej, lot konkursowy gołębi, a także rajd samochodowy „Panie za kierownicą”.

Warto dodać, że tym roku na Jarmark Chmielo-Wikliniarski do Nowego Tomyśla przyjechały delegacje z naszych miast partnerskich. Wspólnie z nowotomyślanami świętowali przedstawiciele z Biesenthal, Dębna, Sulęcina, a także z Radzynia Podlaskiego, z którym nasze miasto w dniu 5 września br. podpisze umowę o współpracy.

Fotografie: Adam Polański


POLECAMY

logo

Nowotomyski Ośrodek Kultury

logo

Ośrodek Sportu i Rekreacji

logo

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna

logo

Budżet Obywatelski Gminy Nowy Tomyśl

logo

Koronawirus - informacje

logo

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkańców

logo

Jarmark Chmielo-Wikliniarski

logo

Park Miejski i Ogród zoologiczny

logo

Facebook

logo

YouTube

Sesja Rady Miejskiej LIVE

Fundusze Zewnętrzne - projekty unijne

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

logo

Fundusze Zewnętrzne - pozostałe projekty

logo

Ciepłe Mieszkanie

logo-mieszkanie

Wybory

logo-gison

GISON