×

Zakończył się remont fontanny Fantazja

Zakończył się remont fontanny Fantazja

Historia budowy fontanny na pl. Niepodległości sięga lat 60-tych ubiegłego wieku. Wtedy to został postawiony pomnik Powstańców Wielkopolskich, odnowiona elewacja obecnego budynku sądu i wybudowano fontannę.
Rozwiązania techniczne ówczesnej fontanny mocno odbiegały od dzisiejszych standardów. Nie było zamkniętego układu obiegu wody, a także podświetlenia tryskających strumieni. Wykonawcą tych prac była ówczesna Budowlana Spółdzielnia Pracy z Nowego Tomyśla.

Modernizacja fontanny miała miejsce 10 lat temu. Ze starego obiektu praktycznie nic nie nadawało się do wykorzystania, poza samą lokalizacją starej niecki. W ramach przedsięwzięcia wykonano podziemną komorę techniczną zamkniętego obiegu wody z układem jej oczyszczania, a nowa konstrukcja niecki została wyłożona płytami granitowymi. Wykonano też świetlną iluminację strumieni wodnych.

Po 10 latach od modernizacji konieczny był remont kapitalny fontanny. W piątek, 18 sierpnia 2017r., po zakończeniu remontu ponownie fontannę uruchomiono. Remont dotyczył przede wszystkim niecki fontanny. Zdemontowano granitowe płyty (większość była uszkodzona), przewody elektryczne oraz halogenowe oświetlenie.

Wykonano naprawę niecki fontanny w technologii MC-Bauchemie – po oczyszczeniu niecki z resztek zaprawy i strumieniowym wypiaskowaniu wykonano reprofilację ubytków, kładąc warstwy zapraw polimerowo-cementowych, następnie wykonano bufor blokujący wilgoć, powłokę membranową elastyczną z poliuretanu, a na koniec warstwy niecki wyprawiono lakierem zabezpieczającym przed promieniami UV. Wcześniej wymieniono uszkodzone granitowe płyty na zewnętrznym cokole, poprawiono mocowanie obluzowanych płyt „parapetu” wokół niecki, wymieniono fugi pomiędzy granitowymi płytami na elastyczne, oraz uszczelniono styk tegoż „parapetu” z wewnętrzną izolacją niecki. Nadmienić należy, że w trakcie prac konieczne było wykonywanie lokalnych wzmocnień w miejscach ujawnionych spękań korpusu fontanny – dokonując miejscowych iniekcji. Remont fontanny, z uwagi na jej znaczne rozmiary (długość 17,45m, szerokość 4,40m), oraz krótki czas na prace i nie sprzyjający, burzowy sierpień – nie był prostym przedsięwzięciem. Wykonano też całkowicie nowe oświetlenie strug wodnych wokół 9 punktów tryskaczowych. Oświetlenie, oparte na nowoczesnej technologii LED i wysokiej jakości komponentach zapewnia ciekawe efekty wizualne i pozwoli na wieloletnia eksploatację.

Cieszy nas to, że już w miniony piątek wieczorem – po dwuletniej przerwie – wyremontowana fontanna zaprezentowała się mieszkańcom Nowego Tomyśla i gościom jarmarkowym odświeżonym wyglądem i nową iluminacją LED-owych lamp.

Materiał: PWiK Nowy Tomyśl

 


POLECAMY

logo

Nowotomyski Ośrodek Kultury

logo

Ośrodek Sportu i Rekreacji

logo

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna

logo

Budżet Obywatelski Gminy Nowy Tomyśl

logo

Koronawirus - informacje

logo

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkańców

logo

Jarmark Chmielo-Wikliniarski

logo

Park Miejski i Ogród zoologiczny

logo

Facebook

logo

YouTube

Sesja Rady Miejskiej LIVE

Fundusze Zewnętrzne - projekty unijne

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

logo

Fundusze Zewnętrzne - pozostałe projekty

logo

Ciepłe Mieszkanie

logo-mieszkanie

Wybory

logo-gison

GISON