×

Wyjątkowe obchody Narodowego Święta Niepodległości

Wyjątkowe obchody Narodowego Święta Niepodległości

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Nowym Tomyślu miały wyjątkowy charakter. Wojskowa kompania honorowa, poznańskie Koziołki, grupa rekonstrukcyjna, oflagowane miasto oraz po raz pierwszy w naszym mieście Marsz Niepodległości to tylko część z bogatego programu uroczystości w dniu 11 listopada br.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 15:00 mszą świętą za Ojczyznę, którą odprawił ksiądz kanonik Andrzej Grabański w  kościele pw.  Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Nowym Tomyślu. Nabożeństwo zostało odprawione przy asyście Kompani Honorowej Batalionu Logistycznego 17 Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Dowbor- Muśnickiego z Międzyrzecza. Podczas uroczystości oficjalnie przekazano do kościoła wiklinową figurkę Matki Bożej. Wiklinowa postać jest dziełem Chilijczyków z Chimbarongo, miasta podobnie jak Nowy Tomyśl słynącego z wikliny. Figurka została wykonana podczas tegorocznego Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego i przekazana burmistrzowi Włodzimierzowi Hibnerowi jako dar dla mieszkańców Gminy Nowy Tomyśl.
Po zakończonej mszy parlamentarzyści, kombatanci, przedstawiciele gminnych i powiatowych władz samorządowych, przedstawiciele partii politycznych i samorządowych ugrupowań wyborczych, duchowieństwo, przedstawiciele służb mundurowych, stowarzyszeń i organizacji społecznych, harcerze, dzieci i młodzież z nowotomyskich szkół oraz mieszkańcy Nowego Tomyśla przeszli ulicami miasta w Marszu Niepodległości. Biało-czerwony pochód prowadzony przez żołnierzy z kompanii honorowej przed godziną 17:00 dotarł na pl. Niepodległości. W tym miejscu rozpoczęła się uroczystość patriotyczna. W okolicznościowym przemówieniu Burmistrz Nowego Tomyśla Włodzimierz Hibner przypomniał, że pokolenia naszych przodków żyjące pod jarzmem zaborców nigdy nie zaprzestały wierzyć i walczyć o niepodległą Polskę. Ich marzenia spełniły się 99 lat temu. Burmistrz również zwrócił uwagę na to, że mimo jesiennej, listopadowej aury święto 11 listopada powinno być obchodzone radośnie i łączyć wszystkich Polaków. Po salwie honorowej obecne na uroczystości delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Następnie zebrani udali się do Nowotomyskiego Ośrodka Kultury. Na miejscu odbył się koncert i spektakl historyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowym Tomyślu , Szkoły Podstawowej z Borui Kościelnej oraz Szkoły Podstawowej działającej przy WSPiA w Nowym Tomyślu. Na miejscu można było obejrzeć wystawę plakatów patriotycznych oraz skosztować tradycyjnych rogali świętomarcińskich.

Fot. Wioletta Wilczek


POLECAMY

logo

Nowotomyski Ośrodek Kultury

logo

Ośrodek Sportu i Rekreacji

logo

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna

logo

Budżet Obywatelski Gminy Nowy Tomyśl

logo

Koronawirus - informacje

logo

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkańców

logo

Jarmark Chmielo-Wikliniarski

logo

Park Miejski i Ogród zoologiczny

logo

Facebook

logo

YouTube

Sesja Rady Miejskiej LIVE

Fundusze Zewnętrzne - projekty unijne

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

logo

Fundusze Zewnętrzne - pozostałe projekty

logo

Ciepłe Mieszkanie

logo-mieszkanie

Wybory

logo-gison

GISON