×

Powstał kolejny mural

Powstał kolejny mural

W środowe popołudnie 18 lipca na ulicy 3 Stycznia odbyło się uroczyste odsłonięcie nowego, nowotomyskiego muralu. Dzieło powstało z inicjatywy Burmistrza Nowego Tomyśla Włodzimierza Hibnera, a jego wykonawcą jest Jarosław Fabiś. Warto zaznaczyć, że artysta ten w ubiegłym roku wykonał pierwszy nowotomyski mural pn. „Wiklina i Chmiel”, który można podziwiać na budynku przy ulicy Zbąszyńskiej. Środki na realizację projektu pochodziły z dotacji celowej dla Nowotomyskiego Ośrodka Kultury na realizację zadania pn. „Warsztaty street-art. Mur ul. Olchowa”.
W ramach tego zadania zrealizowane zostaną w lipcu warsztaty pod nadzorem Jarosława Fabisia, w czasie których powstaną m.in. murale na betonowym ogrodzeniu przy ul. Olchowej oraz na ścianach budynków na stadionie miejskim.
Mural powstały na ulicy 3 Stycznia upamiętnia postać ppłk rez. dr med. Franciszka Rosta. Nawiązuje również do przypadającej w tym roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystym odsłonięciu muralu udział wzięli: Profesor Roman Świetlik ( wnuk Pułkownika). rodzina Pułkownika, przedstawiciel WKU w Nowym Tomyślu, członkowie Stowarzyszenia Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym z Maciejem Myczką na czele ( który wystąpił w mundurze historycznym Pułkownika WP) , radni , przedstawiciele młodzieży oraz mieszkańcy. Zarząd Główny Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919)reprezentował dr Zdzisław Kościański.

Franciszek Rost
Urodził się 9 listopada 1890 roku w Wielichowie. Tutaj też ukończył szkołę podstawową, a gimnazjum humanistyczne w Gnieźnie. Absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu w Lipsku. W latach 1914 – 1918 służył jako lekarz chirurg w niemieckim szpitalu polowym. W styczniu 1919 roku włączył się do Powstania Wielkopolskiego, tworząc służbę sanitarną w powstańczej kompanii wielichowskiej oraz szpital powstańczy w Rakoniewicach. Po 11 listopada 1919 roku służył w 10 Pułku Strzelców Wielkopolskich na froncie wschodnim. Od 1 kwietnia 1922 roku do wybuchu II wojny światowej był dyrektorem szpitala powiatowego w Nowym Tomyślu. W 1935 roku obronił doktorat z medycyny na Uniwersytecie Poznańskim. We wrześniu 1939 roku ewakuowany wraz z 7 szpitalem okręgowym z Poznania na wschód dostał się do niewoli sowieckiej. Przebywał w obozie w Kozielsku. Zamordowany strzałem w tył głowy w Katyniu w 1940 roku.
Franciszek Rost był odznaczony m.in. Krzyżem Niepodległości i Krzyżem Walecznych. Dekretem Prezydenta RP został awansowany w 2008 r. pośmiertnie na stopień podpułkownika.


POLECAMY

logo

Nowotomyski Ośrodek Kultury

logo

Ośrodek Sportu i Rekreacji

logo

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna

logo

Budżet Obywatelski Gminy Nowy Tomyśl

logo

Koronawirus - informacje

logo

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkańców

logo

Jarmark Chmielo-Wikliniarski

logo

Park Miejski i Ogród zoologiczny

logo

Facebook

logo

YouTube

Sesja Rady Miejskiej LIVE

Fundusze Zewnętrzne - projekty unijne

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

logo

Fundusze Zewnętrzne - pozostałe projekty

logo

Ciepłe Mieszkanie

logo-mieszkanie

Wybory

logo-gison

GISON