×

Piknik historyczny

Piknik historyczny

Wystawa „Murale Polskiej Niepodległości” i imprezy towarzyszące

W dniach od 12 sierpnia do 8 września 2019 r. w Nowym Tomyślu na Placu Niepodległości gościła wystawa plenerowa podsumowująca projekt „Murale Polskiej Niepodległości, którego beneficjentem jest Nowotomyski Ośrodek Kultury. Nowy Tomyśl stał sie jednym z 10 miast w Polsce, w których projekt ten był realizowany. We wszystkich tych miastach, w ubiegłym roku kalendarzowym, powstał mural nawiązujący do 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Wystawa prezentuje wszystkie 10 murali i krótką historię ich powstawania.

W ramach działań towarzyszących wystawie w naszym mieście, 26 sierpnia br. odbyła się wieczornica harcerska, o której pisaliśmy już wcześniej. Najciekawsze wydarzenia zaplanowaliśmy na 6-8 września br., kiedy to w Nowym Tomyślu  odbywa się największa plenerowa impreza – Jarmark Chmielo-Wikliniarski. W tym czasie przy wystawie „muralowej” odbył się piknik historyczny przygotowany przez Teatr Wagabunda z Krakowa. Zaprezentowany przez nich program edukacyjno – teatralno – animacyjny nosił tytuł: „Polska stara zagroda, czyli jak 100 lat temu żyli i bawili się nasi przodkowie.” Projekt Polskiej starej zagrody powstał z myślą teatralnego uczczenia stulecia niepodległości naszego Państwa.  Na placu wokół wystawy powstała interaktywna, historyczna instalacja teatralna. Uczestnicy wydarzenia mogli odbyć podróż w przeszłość, podczas której  nie tylko przyjrzeli się, ale też doświadczyli świata naszych dziadków i aktywnie uczestniczyli w świecie polskich, wiejskich zabaw i prac. W zagrodzie przygotowano instalacje rzemieślnicze, tak żeby mogły z nich korzystać całe rodziny wielopokoleniowe. Na szczególną uwagę zasługiwały stanowiska, w których  można było podjąć się prac gospodarskich, spróbować swych sił w ginących zawodach i zapomnianych już zadaniach, które były codziennością 100 lat temu. Duża ilość instalacji zagwarantowała wielogodzinną zabawę. Najmłodszym najbardziej spodobały się dawne gry i zabawy, które stanowiły wyjątkową lekcją historii, ale także ćwiczyły refleks i wyobraźnię. W starej zagrodzie można było doświadczyć zapomnianego świata, który stanowił podstawę egzystencji naszych przodków 100 lat temu. Nad całością czuwali aktorzy i animatorzy z Teatru Wagabunda. To przedsięwzięcie to próba połączenia przeszłości ze współczesnością w interaktywnej, teatralnej formie. W tej szczególnej podróży mogło uczestniczyć jednocześnie bardzo wiele osób. W ciągu trzech dni trwania wydarzenia, wystawę obejrzało i wzięło udział w zabawach historycznych ok 2 500 osób. Nawet padający całą sobotę deszcz nie był w stanie pokrzyżować naszych planów.

Wydarzenie to doskonała alternatywa dla współczesnych form spędzania wolnego czasu, które koncentrują się wokół komputerów i telefonów. Z naszych obserwacji wynika, że polskie rodziny coraz rzadziej spędzają czas na wspólnych zabawach i rozmowach. Nasza propozycja stanowiła połączenie świetnej zabawy wielopokoleniowej oraz edukacji historycznej na wysokim poziomie. Była to wyjątkowa lekcja historii, podczas której uczestnicy dosłownie mogli dotknąć przeszłości. Na uwagę zasługuje fakt, iż wszystkie przyrządy były dokładnie odwzorowane lub wykonane z użyciem dawnych narzędzi i elementów.

Piknik Historyczny towarzyszył największej plenerowej imprezie w naszym mieście – Jarmarkowi Chmielo-Wikliniarskiemu, który również stanowi historię i tradycję naszego regionu. Nowy Tomyśl jako jeden z najważniejszych ośrodków upraw chmielu, był w przeszłości organizatorem targów chmielarskich, które od 1936 roku łączono z pokazem wikliny i wyrobów koszykarskich. Obecnie jarmark jest ogromną imprezą rekreacyjno – rozrywkową, z każdym rokiem bardziej atrakcyjną, różnorodną i barwną. W tym roku na jarmarkowej scenie wystąpili m. in. Michał Szpak, Roksana Węgiel, Sarsa i Krzysztof Cugowski z zespołem mistrzów. W ciągu trzech dni Nowy Tomyśl odwiedziło kilkanaście tysięcy gości, nie tylko z najbliższej okolicy.  Oznacza to, że również wystawa „Muralowa”, zlokalizowana w centrum miasta i w centrum wydarzeń, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022

 


POLECAMY

logo

Nowotomyski Ośrodek Kultury

logo

Ośrodek Sportu i Rekreacji

logo

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna

logo

Budżet Obywatelski Gminy Nowy Tomyśl

logo

Koronawirus - informacje

logo

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkańców

logo

Jarmark Chmielo-Wikliniarski

logo

Park Miejski i Ogród zoologiczny

logo

Facebook

logo

YouTube

Sesja Rady Miejskiej LIVE

Fundusze Zewnętrzne - projekty unijne

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

logo

Fundusze Zewnętrzne - pozostałe projekty

logo

Ciepłe Mieszkanie

logo-mieszkanie

Wybory

logo-gison

GISON