×

Dwie dekady niezwykłego partnerstwa

Dwie dekady niezwykłego partnerstwa

Nowy Tomyśl – Biesenthal, 20 lat współpracy, partnerstwa i przyjaźni – to hasło przewodnie uroczystej sesji Rady Miejskiej w Nowym Tomyślu, która odbyła się w dniu 25 listopada 2019 r. Sesję zwołano z okazji wyjątkowej rocznicy – 20-lecia współpracy partnerskiej pomiędzy Nowym Tomyślem a Biesenthal.

Na zaproszenie Burmistrza Nowego Tomyśla oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej do sali konferencyjnej hotelu Hi-Fi przybyli przedstawiciele gminnych i powiatowych władz samorządowych, delegacja samorządowców z Niemiec, przedstawiciele organizacji sportowych, kulturalnych, dyrektorzy szkół, jednostek OSP oraz ludzie kultury, którzy w ciągu ostatnich 20 lat budowali partnerstwo pomiędzy Nowym Tomyślem i Biesenthal. Nie zabrakło również przedstawicieli strony polskiej i niemieckiej, którzy w 1999 roku zainicjowali tą wieloletnią współpracę.

Uroczysta sesja Rady Miejskiej rozpoczęła się od wystąpienia Przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Ratajczaka, którzy przybliżył zebranym historię nawiązania współpracy partnerskiej. W swoim wystąpieniu powiedział: z nieukrywaną satysfakcją mogę dziś stanąć przed Państwem i przyznać, że już od 20 lat udaje się spełniać wolę naszych poprzedników. Świadczy o tym chociażby obecność na sesji tak licznych gości. Tym bardziej jest to źródłem satysfakcji, że świadczy także o sile nowotomyskiego samorządu oraz samorządu naszych partnerów, które jak widać – dostrzegają wartość w kontynuacji działań zainicjowanych przed laty, dostosowując je oczywiście do zmieniających się uwarunkowań społeczno-gospodarczych.

Następnie głos zabrał Burmistrz Nowego Tomyśla Włodzimierz Hibner, który podkreślił, że: dzisiejsza uroczystość 20-lecia współpracy, podczas której spotykają się w Nowym Tomyślu jej animatorzy i uczestnicy z obu partnerskich gmin pozwala dokonać podsumowania podejmowanych w minionym okresie działań. Jest to też czas planowania kontynuacji współpracy, określanej już nie jako zagranicznej – bo granic w tej współpracy nie ma – ale europejskiej przyjaźni międzysąsiedzkiej. Włodarz miasta zasugerował również płaszczyznę współpracy na kolejne lata: Odnosząc się do tradycji uprawy chmielu w Nowym Tomyślu oraz niemieckiej kultury piwnej marzy mi się, że wspólnie wyprodukujemy piwo nowotomysko-biesenthalskie, będące naszą wspólną marką.

Po przedstawicielach nowotomyskiego samorządu głos zabrał Dyrektor Urzędu Biesenthal-Barnim Andre Nedlin. Jak nadmienił: około 250 kilometrów znajduje się między miastem Nowy Tomyśl a gminami Urzędu Biesenthal – Barnim. Przy dobrych warunkach na drodze jest to około 2,5 godziny jazdy. Przedstawiciele naszych dwóch gmin przejechali łącznie w ciągu ostatnich dwóch lat około 60 000 kilometrów. Sporo przejechanej trasy oraz dużo pokonanego dystansu, a jednak są to okoliczności, w których wszyscy wygrywają: ponieważ ludzie z Nowego Tomyśla i z naszych społeczności wzbogacili się dzięki tej wymianie; nie o pieniądze, ale doświadczenia życiowe, a przed wszystkim o nowych przyjaciół. Tego wszystkim gratuluję.

Wyjątkową niespodzianką dla wszystkich uczestników sesji była prezentacja pokazu multimedialnego, ukazującego 20 lat wspólnego partnerstwa Nowego Tomyśla i Biesenthal. Wśród wielu wydarzeń zatrzymanych na kadrze fotograficznym i filmowym znalazły się m.in. wizyty seniorów, przedstawicieli samorządów, organizacji społecznych, a także uczestnictwo delegacji niemieckiej podczas Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego oraz sportowa rywalizacja nowotomyskich wioślarzy uczestniczących w wyścigach łodzi smoczych nad jeziorem Wukensee.

Najważniejszym punktem uroczystej sesji Rady Miejskiej było podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy ronda położonego na terenie miasta Nowy Tomyśl. Po zreferowaniu projektu uchwały przez jej wnioskodawcę – Burmistrza Nowego Tomyśla, przystąpiono do głosowania. Obecni na uroczystości radni Rady Miejskiej jednogłośnie przyjęli uchwałę. Tym samym nowo powstałe rondo na skrzyżowaniu ulic: 3 Stycznia, Ślósarskiego i Janusa będzie nosić nazwę Rondo Miasta Partnerskiego Biesenthal. Stanowić ono będzie pamiątkę 20-lecia partnerstwa pomiędzy regionami.

Z okazji jubileuszu partnerstwa zostały przygotowane księgi pamiątkowe, obrazujące 20 lat współpracy pomiędzy Nowym Tomyślem i Biesenthal. W księgach umieszczono uroczysty akt odnowienia współpracy, który wspólnie podpisali Burmistrz Nowego Tomyśla oraz Dyrektor Urzędu Biesenthal-Barnim.

Dla upamiętnienia 20-lecia współpracy partnerskiej wybity został specjalny medal pamiątkowy z wizerunkiem siedziby Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu oraz zabytkowego ratusza w Biesenthal. Burmistrz Włodzimierz Hibner wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej, wręczyli pamiątkowe medale wszystkim gościom, którzy przybyli na uroczystość.

Ostatnim oficjalnym punktem sesji Rady Miejskiej były wystąpienia zaproszonych gości. Jako pierwszy przy mównicy głos zabrał starosta nowotomyski Andrzej Wilkoński, następnie były burmistrz Nowego Tomyśla Henryk Helwing oraz Thomas Kuther, były burmistrz Biesenthal.

Na zakończenie sesji dla wszystkich gości przygotowano słodki poczęstunek – tort z wizerunkiem zabytkowego ratusza w Nowym Tomyślu oraz ratusza w Biesenthal. Poniedziałkowe uroczystości zakończyły się koncertem.

Drugiego dnia pobytu delegacji z Biesenthal, nasi goście dzięki uprzejmości Zarządu, mieli możliwość zwiedzić zakład Phoenix Contact Wielkopolska w Nowym Tomyslu. Podczas spotkania pokazano prezentację multimedialną, która przybliżyła charakterystykę i profil produkcji zakładu. Następnie delegacja zwiedziła hale produkcyjne Phoenix Contact Wielkopolska.

Na zakończenie pobytu w Nowym Tomyślu delegacja niemiecka udała się do Parku im. Feliksa Szołdrskiego. Na miejscu Burmistrz Włodzimierz Hibner oraz Dyrektor Urzędu Andre Nedlin wspólnie odsłonili pamiątkową tabliczkę przy drzewie partnerstwa. Drzewo – mamutowiec olbrzymi zostało przekazane w darze od samorządu Biesenthal.

 

 

 

 


POLECAMY

logo

Nowotomyski Ośrodek Kultury

logo

Ośrodek Sportu i Rekreacji

logo

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna

logo

Budżet Obywatelski Gminy Nowy Tomyśl

logo

Koronawirus - informacje

logo

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkańców

logo

Jarmark Chmielo-Wikliniarski

logo

Park Miejski i Ogród zoologiczny

logo

Facebook

logo

YouTube

Sesja Rady Miejskiej LIVE

Fundusze Zewnętrzne - projekty unijne

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

logo

Fundusze Zewnętrzne - pozostałe projekty

logo

Ciepłe Mieszkanie

logo-mieszkanie

Wybory

logo-gison

GISON