×

Remont kosza giganta

Remont kosza giganta

Nowotomyski kosz gigant powstał w 2000 roku. Wówczas do pracy przystąpiło 50. plecionkarzy reprezentujących 15 nowotomyskich firm plecionkarsko-koszykarskich. Kosz powstał w niebywale krótkim czasie, bowiem po 55 godzinach nieprzerwanej pracy. Do jego wykonania zużyto 8 ton wikliny. Imponujące rozmiary: długość 17,29 m, szerokość 9,46 m, wysokość 7,71 m dały mu słuszne miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa. W sierpniu 2006 roku nowotomyscy plecionkarze zmierzyli się z własnym rekordem i wypletli kolejny, jeszcze większy kosz o wymiarach: długość 19,8 m, szerokość 9,53 m i wysokość 8,98 m, który zajął miejsce dotychczasowego rekordzisty.

Kosz gigant 2020

Kosz gigant w całej swej okazałości!

Tegoroczna renowacja kosza wiklinowego rozpoczęła się 17 sierpnia. Prace mają potrwać około dwóch tygodni. W dniach od 17 do 21 sierpnia planowane jest ściągniecie starej wikliny i przeprowadzenie konserwacji konstrukcji stalowej kosza. Wyplatanie nowego kosza odbędzie się w dniach 24 – 28 sierpnia. Uroczyste odsłonięcie odnowionego kosza zaplanowane jest na 4 września na godz. 18.00 podczas nowotomyskiego „mini” jarmarku. Do prac związanych z renowacją przystąpią nowotomyscy plecionkarze, a także wolontariusze, strażacy, przedstawiciele nowotomyskich firm i instytucji.

Kalendarium prac

28.08.2020 r.

Wyplatanie takiego „giganta” to ogromne wyzwanie! Dziękujemy naszym dzielnym plecionkarzom oraz wolontariuszom za piękne dzieło wiklinowe. Ogromne podziękowania za nieocenioną pomoc przy rozbiórce kosza, przygotowaniu drewna oraz montażu pałąka dla p. Adama Kryma, za użyczenie sprzętu i pomoc przy montażu pałąka dla p. Mateusza Całus, za użyczenie rusztowania dla p. Ireneusza Miłek, dla p. Elizy Bąblińskiej-Masztalerz oraz p. Artura Masztalerz za użyczenie podnośnika oraz dla p. Marcina Goździckiego za pomoc przy montażu pałąka.

27.08.2020 r.

Kolejny dzień prac remontowych kosza.

26.08.2020 r.

Coraz bliżej końca. Plecionkarze oraz wolontariusze spisali się na medal.

25.08.2020 r.

Fotorelacja z dzisiejszego wyplatania! Kosz gigant powstaje w błyskawicznym tempie.

24.08.2020 r.

Prace plecionkarskie rozpoczęte! Powstaje nowy wiklinowy oplot

21.08.2020 r.

W piątkowe popołudnie w dniu 21 sierpnia br. w Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa nowotomyscy plecionkarze wraz z wolontariuszami przygotowywali kij wiklinowy, który zostanie wykorzystany przy renowacji kosza giganta. Kij pochodził z plantacji rosnącej na terenie muzeum.

Zakończono prace konserwacyjne konstrukcji stalowej kosza giganta.

19.08.2020 r.

W dniu 19 sierpnia w godzinach popołudniowych w Wytomyślu grupa niezawodnych wolontariuszy przeprowadziła prace polegające na korowaniu gałęzi, konarów oraz pni drzew. Z tego materiału zostanie wykonany nowy pałąk kosza giganta oraz elementy wykończeniowe oplotów wiklinowych. Bardzo dziękujemy za pomoc Nadleśnictwu Grodzisk za przekazanie ściętych drzew oraz panu Michałowi Sobieraj za użyczenie ciągnika z wysięgnikiem.

17.08.2020 r.

Dziś rozpoczęliśmy pierwsze prace remontowe kosza. Dziękujemy za pomoc w usunięciu zniszczonej wikliny: druhom z OSP Bukowiec, OSP Wytomyśl, pracownikom Parku Miejskiego, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Nowym Tomyślu oraz wolontariuszom. Udało się usunąć zniszczoną wiklinę.


POLECAMY

logo

Nowotomyski Ośrodek Kultury

logo

Ośrodek Sportu i Rekreacji

logo

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna

logo

Budżet Obywatelski Gminy Nowy Tomyśl

logo

Koronawirus - informacje

logo

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkańców

logo

Jarmark Chmielo-Wikliniarski

logo

Park Miejski i Ogród zoologiczny

logo

Facebook

logo

YouTube

Sesja Rady Miejskiej LIVE

Fundusze Zewnętrzne - projekty unijne

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

logo

Fundusze Zewnętrzne - pozostałe projekty

logo

Ciepłe Mieszkanie

logo-mieszkanie

Wybory

logo-gison

GISON