×

Patriotyczny spacer po Nowym Tomyślu

Patriotyczny spacer po Nowym Tomyślu

Patriotyczny spacer po Nowym Tomyślu to wyjątkowa podróż w przeszłość – podróż do wydarzeń, miejsc i ludzi związanych z odzyskaniem przez to miasteczko niepodległości w roku 1919. Przechadzając się nowotomyskimi uliczkami, odwiedzając kolejne lokalizacje, dowiesz się, jak po 125 latach zaboru pruskiego naszemu miastu przywrócono wolność. Poznasz, w jaki sposób Nowy Tomyśl został oswobodzony w czasie Powstania Wielkopolskiego, a także przybliżone zostaną Ci miejsca związane z tragiczną historią II wojny światowej.

 

Jak powstał spacer?

Prace nad patriotycznym spacerem po Nowym Tomyślu trwały około trzech lat. Wszystko zaczęło się w 2017 roku – od wizyty w niemieckim obozie zagłady na terenie Polski – Konzentrationslager Lublin – Majdanek. Wówczas pojawiła się myśl, aby historyczną i patriotyczną wiedzę, która jest przekazywana harcerzom podczas zbiórek udostępnić również innym mieszkańcom Nowego Tomyśla, a także przyjezdnym (turystom).

W pierwszym etapie powstała gra miejska, omawiająca wybrane lokalizacje – głównie te dotyczące Powstania Wielkopolskiego. Na tej podstawie nakreślony został wstępny projekt spaceru patriotycznego. Na początku założono, że ma być on skierowany przede wszystkim do młodych ludzi, a co za tym idzie interesujący pod względem przebiegu trasy, treści oraz sposobu prezentacji. Nie bez znaczenia są również odległości pomiędzy poszczególnymi punktami – to zachęta do aktywnego wypoczynku. Spacer oczywiście można przejść, ale również przebiec, przejechać rowerem lub też w innej formie przebyć tę trasę.

 

 

Dlaczego właśnie taka forma?

W momencie gdy pojawił się pomysł na spacer, jeszcze nikt z nas nie myślał wtedy, że przyjdą czasy, w których nie będzie można spotykać się w większych grupach, jak to miało miejsce na naszych innych akcjach czy rajdach, które organizowaliśmy dla mieszkańców naszego miasta i okolic. Dziś wydaje się, że to jedna z niewielu możliwości, dzięki której możemy pokazać, iż harcerstwo w naszym mieście cały czas działa i jesteśmy elastyczni, jeżeli chodzi o formy przeprowadzania aktywności dla mieszkańców.

Dodatkowym aspektem był fakt, stworzenia czegoś nowego, innowacyjnego – czego do tej pory jeszcze nie robiliśmy. Chcieliśmy przy tym pokazać, że harcerstwo to nie tylko papierowa mapa i las, ale szansa wykorzystania nowych technologii w naszych harcerskich działaniach. Mamy zatem nadzieję, że taka metoda „nauki” lokalnej historii, szczególnie przypadnie do gustu mieszkańcom, zwłaszcza młodszym.

Patriotyczny spacer po Nowym Tomyślu powstał z inicjatywy dh Jakuba Kaczmarka, przy współpracy z Wydziałem Turystyki i Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu.  Łącznie nad spacerem pracowało 8 osób, których praca i wkład w ten projekt był nieoceniony.

Jeżeli taka forma aktywności przyjmie się wśród mieszkańców Nowego Tomyśla, zakładamy że z czasem powstaną kolejne.

Link do Patriotycznego spaceru po Nowym Tomyślu http://zhp.nowytomysl.pl/patriotycznyspacer/

 

Jakub Kaczmarek (ZHP Hufiec Nowy Tomyśl)


POLECAMY

logo

Nowotomyski Ośrodek Kultury

logo

Ośrodek Sportu i Rekreacji

logo

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna

logo

Budżet Obywatelski Gminy Nowy Tomyśl

logo

Koronawirus - informacje

logo

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkańców

logo

Jarmark Chmielo-Wikliniarski

logo

Park Miejski i Ogród zoologiczny

logo

Facebook

logo

YouTube

Sesja Rady Miejskiej LIVE

Fundusze Zewnętrzne - projekty unijne

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

logo

Fundusze Zewnętrzne - pozostałe projekty

logo

Ciepłe Mieszkanie

logo-mieszkanie

Wybory

logo-gison

GISON