Straż Miejska w Nowym Tomyślu przeprowadziła kontrolę prawidłowości oznakowania przejść dla pieszych
W dniu 22. Listopada br., w celu poprawy bezpieczeństwa, Straż Miejska w Nowym Tomyślu wraz z Policją, przeprowadziła przegląd oznakowania wszystkich przejść dla pieszych na terenie miasta. Po zakończeniu kontroli, informacja zostanie przekazana do Wydziału Infrastruktury i Drogowy w Urzędzie Miejskim w celu uzupełnienia brakujących znaków.
Prawidłowe oznakowanie przejść dla pieszych powinno zawierać:
D-6: znak informacyjny P-10 znak poziomy
„przejście dla pieszych” stosuje się w celu oznaczający przejście dla pieszych
oznaczenia miejsca przeznaczonego do tzw. „ pasy” lub „zebra”
przechodzenia pieszych w poprzek drogi.
Prawa pieszego:
Art. 13. [Przechodzenie pieszego przez jezdnię; pierwszeństwo pieszych na pasach]
- Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo przechodzący przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych.
1a. Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.
- Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
- Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.
- Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest obowiązany korzystać z niego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
- Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.
- Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.
- Jeżeli wysepka dla pasażerów na przystanku komunikacji publicznej łączy się z przejściem dla pieszych, przechodzenie do i z przystanku jest dozwolone tylko po tym przejściu.
- Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.