×

Przedsiębiorco – od stycznia obowiązkowe konto na PUE!

Przedsiębiorco – od stycznia obowiązkowe konto na PUE!

Od stycznia 2023 r. wszyscy płatnicy składek mają obowiązek posiadania aktywnego profilu na PUE ZUS. Do tej pory jednak nie wszyscy wywiązali się z tego obowiązku. ZUS sukcesywnie będzie zakładał im profil na PUE. Jednak, by mogli z niego skorzystać, będą musieli odebrać od ZUS hasło i login.

ZUS będzie zakładał profile na PUE sukcesywnie, tak więc jeśli płatnik ma jeszcze możliwość samemu założyć profil na PUE, lub upoważnić do roli płatnika np. księgowego lub pracownika biura rachunkowego, powinien z tej możliwości jak najszybciej skorzystać – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Założenie profilu przez ZUS będzie odbywało się na podstawie dokumentów zgłoszeniowych złożonych przez płatnika składek do ZUS. Przypominamy przy tej okazji o obowiązku przekazywania do ZUS w dokumentach zgłoszeniowych ZUS ZFA i ZUS ZPA adresu mailowego i numeru telefonu, niezbędnych do utworzenia profilu na PUE. Płatnicy, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą, czy inni nowi płatnicy składek, powinni pamiętać, by od razu założyć także konto na PUE – dodaje Nowicka.

W celu zaufania profilu na PUE lub odebrania hasła i loginu, najlepiej umówić się na e-wizytę w ZUS https://www.zus.pl/e-wizyta. Można również podejść do najbliższej placówki ZUS.

Obowiązek posiadania aktywnego profilu na PUE ZUS dotyczy wszystkich płatników składek, a więc także tych, którzy zatrudniają do 5 ubezpieczonych lub opłacają składki tylko za siebie. Obowiązek ten mają także osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, ale np. opłacają za siebie składki na dobrowolne ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne. Profil na PUE powinny posiadać też osoby, które zatrudniają nianie na podstawie umowy uaktywniającej oraz duchowni.

Zapraszamy do śledzenia na naszej stronie internetowej zus.pl, zakładki „Szkolenia i Wydarzenia”, w której są podawane informacje o organizowanych przez ZUS specjalnych akcjach dla płatników, również tych dotyczących PUE ZUS – zachęca rzeczniczka.

 

Aby założyć profil na PUE ZUS:

  1. Wejść na stronę www.zus.pl i kliknąć przycisk [Zarejestruj w PUE]
  2. Wybrać, dla kogo zakłada się profil – do wyboru jest rejestracja: [Dla Ciebie], [Dla przedsiębiorców] oraz [Dla firm].
  3. Wybrać sposób rejestracji:
  • za pomocą metod z portalu login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna),
  • za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego,
  • za pomocą bankowości elektronicznej banku, który świadczy taką usługę wspólnie z ZUS (lista banków na www.zus.pl)
  • samodzielnie wypełnij formularz rejestracji.
  1. Jeśli osoba rejestruje się za pomocą login.gov, kwalifikowanego podpisu elektronicznego i bankowości elektronicznej, część danych w formularzu rejestracji wypełnia się automatycznie. Metody te pozwalają również na potwierdzenie tożsamości, dlatego skorzystanie z nich nie wymaga wizyty w ZUS.
  2. Jeśli osoba skorzysta z formularza rejestracji i wybierze przycisk [DO REJESTRACJI], wypełnia wszystkie obowiązkowe pola. W ciągu 7 dni od rejestracji musi też potwierdzić swoją tożsamość w dowolnej placówce ZUS lub podczas e-wizyty. Na wizycie trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport.

 


POLECAMY

logo

Nowotomyski Ośrodek Kultury

logo

Ośrodek Sportu i Rekreacji

logo

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna

logo

Budżet Obywatelski Gminy Nowy Tomyśl

logo

Koronawirus - informacje

logo

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkańców

logo

Jarmark Chmielo-Wikliniarski

logo

Park Miejski i Ogród zoologiczny

logo

Facebook

logo

YouTube

Sesja Rady Miejskiej LIVE

Fundusze Zewnętrzne - projekty unijne

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

logo

Fundusze Zewnętrzne - pozostałe projekty

logo

Ciepłe Mieszkanie

logo-mieszkanie

Wybory

logo-gison

GISON