×

Fabrycznie nowy i ekologiczny autobus elektryczny pojawi się na ulicach Nowego Tomyśla

Fabrycznie nowy i ekologiczny autobus elektryczny pojawi się na ulicach Nowego Tomyśla

W grudniu ubiegłego, 2022 roku, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przekazał 48,8 mln złotych samorządom w sześciu miastach w województwie Wielkopolskim – Gnieźnie, Kórniku, Pile, Swarzędzu, Wrześni oraz… Nowym Tomyślu!

Umowę ze Sławomirem Mazurkiem – zastępcą prezesa NFOŚiGW, podpisała Adrianna Zielińska – I zastępczyni Burmistrza Nowego Tomyśla. Dofinansowanie pochodzi z programu „Zielony Transport Publiczny”, mający na celu zmniejszenie wykorzystania paliw emisyjnych w transporcie zbiorowym, a co za tym idzie – wspieranie ekologicznej
i zeroemisyjnej komunikacji miejskiej.

Na zadanie „Zakup i dostawa jednego fabrycznie nowego autobusu elektrycznego” Gmina Nowy Tomyśl zabezpieczyła środki w swoim budżecie w wysokości 2 638 350,00 zł, w tym 1 516 282,00 zł pochodzi z dofinansowania ze strony NFOŚiGW. Zamówienie oprócz zakupu oraz dostawy autobusu elektrycznego obejmuje również zakup zewnętrznej ładowarki mobilnej o mocy 80kW – 1 szt. oraz przeszkolenie 3 kierowców z obsługi autobusu elektrycznego.

Preferowany autobus ma być fabrycznie nowy, napędzany silnikiem elektrycznym o mocy min. 150 kW. Jego główną
i najważniejszą zaletą będzie jego zeroemisyjność. Pojazd, liczący długość od 8,5 m do 10,0 m, max. wysokość 3,4 m oraz szerokość od 2,4 m do 2,5m, pomieścić ma 65 pasażerów.

W przetargu ofertowym wymagania spełniła firma Solaris Bus & Coach Sp. z o.o., z propozycją cenową 2 507 970,00 zł brutto, i to właśnie ona została wybrana do wykonania ww. zadania. Umowa pomiędzy wykonawcą a Gminą Nowy Tomyśl zostanie podpisana w najbliższych dniach.

Co istotne, wykonawcę obejmuje okres gwarancji całopojazdowej, który wynosi 36 miesięcy (bez limitu kilometrów). Wstępnie termin realizacji zamówienia przewidziany jest do dnia 30.08.2024 r. 

Przypominamy, że komunikację miejską w Nowym Tomyślu obsługuje Przedsiębiorstwo Usługowe Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Nowym Tomyślu Spółka z o.o. ul. Komunalna 2, 64-300 Nowy Tomyśl. Kurs autobusu komunikacji miejskiej odbywa się tylko w granicach administracyjnych miasta Nowy Tomyśl, po wyznaczonej trasie, z częstotliwością 10 kursów od poniedziałku do piątku. Należy również wspomnieć, że według uchwały Rady Miejskiej w Nowym Tomyślu z dn. 24 lutego br., przejazd komunikacją miejską jest bezpłatny.

 


POLECAMY

logo

Nowotomyski Ośrodek Kultury

logo

Ośrodek Sportu i Rekreacji

logo

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna

logo

Budżet Obywatelski Gminy Nowy Tomyśl

logo

Koronawirus - informacje

logo

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkańców

logo

Jarmark Chmielo-Wikliniarski

logo

Park Miejski i Ogród zoologiczny

logo

Facebook

logo

YouTube

Sesja Rady Miejskiej LIVE

Fundusze Zewnętrzne - projekty unijne

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

logo

Fundusze Zewnętrzne - pozostałe projekty

logo

Ciepłe Mieszkanie

logo-mieszkanie

Wybory

logo-gison

GISON