×

Już dziś obchodzimy Dzień Europy!

Już dziś obchodzimy Dzień Europy!

Każdego roku, 9 maja, obchodzimy Dzień Europy – święto europejskich państw i oficjalny symbol Unii Europejskiej. Dzień, w którym podkreśla się wartości takie jak pokój, wolność oraz jedność. Skąd właściwie wzięło się to ważne święto?

Skutki II wojny światowej długo rzucały cień na Europę. Uznano wówczas, że jedynie współpraca pozwoli na uniknięcie podobnych globalnych konfliktów w przyszłości, co więcej poprawi także sytuację życiową społeczeństw. Dokładnie 73 lata temu, 9 maja 1950 r., w życie wszedł Plan Schumana, czyli plan wspólnej koordynacji produkcji stali i wydobycia węgla oraz stworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS).

EWWiS, która założona została przez Belgię, Francję, Holandię, Luksemburg, Niemcy oraz Włochy była pierwszą w historii ponadnarodową instytucją europejską.

Zjednoczenie państw i wspólne wysiłki w tworzeniu lepszego jutra, nie tylko uświadomiły całej Europie, jak ważna jest międzynarodowa współpraca, ale ostatecznie przyczyniły się do powstania Unii Europejskiej w aktualnej odsłonie.

Polska dołączyła do Unii Europejskiej 19 lat temu – 1 maja 2004 r., na mocy Traktatu Akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 r. w Atenach. Dzięki członkostwu nasze państwo ma możliwość wpływania na decyzje podejmowane na forum UE.


POLECAMY

logo

Nowotomyski Ośrodek Kultury

logo

Ośrodek Sportu i Rekreacji

logo

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna

logo

Budżet Obywatelski Gminy Nowy Tomyśl

logo

Koronawirus - informacje

logo

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkańców

logo

Jarmark Chmielo-Wikliniarski

logo

Park Miejski i Ogród zoologiczny

logo

Facebook

logo

YouTube

Sesja Rady Miejskiej LIVE

Fundusze Zewnętrzne - projekty unijne

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

logo

Fundusze Zewnętrzne - pozostałe projekty

logo

Ciepłe Mieszkanie

logo-mieszkanie

Wybory

logo-gison

GISON