×

Oficjalne otwarcie XLIV Ogólnopolskiego Pleneru Wikliniarskiego „Wiklina 2023” w Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu

Oficjalne otwarcie XLIV Ogólnopolskiego Pleneru Wikliniarskiego „Wiklina 2023” w Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu

W piątek, 2 czerwca br., w Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu odbyło się oficjalne otwarcie XLIV Ogólnopolskiego Pleneru Wikliniarskiego „Wiklina 2023”.  Jest to niezwykle ważne wydarzenie dla wszystkich plecionkarzy oraz miłośników wikliny.

Gości przywitał Andrzej Chwaliński – dyrektor nowotomyskiego muzeum, który w serdecznych słowach podziękował wszystkim obecnym za przybycie. Oprócz słów radości, nie zabrakło także chwili refleksji oraz wspomnień. Minutą ciszy uczczono pamięć Profesora Jędrzeja Stępaka, który był związany z Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu od początku istnienia tej placówki, czyli od 1985 roku. Sam także wielokrotnie uczestniczył w Ogólnopolskich Plenerach Wikliniarskich na terenie Nowego Tomyśla.

Obecni byli m.in: Włodzimierz Hibner – Burmistrz Nowego Tomyśla, Henryk Helwing – były Burmistrz Nowego Tomyśla, Wojciech Andryszczyk oraz Leszek Drążkowiak – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Nowym Tomyślu i radni oraz Stanisław Piechota – Wójt Gminy Miedzichowo.

W plenerze biorą udział artyści nie tylko z Polski, ale również twórcy zagraniczni z Francji i Ukrainy. Jest to wspaniała okazja do wymiany doświadczeń oraz poznania plecionkarzy i wikliniarzy spoza Polski.

Codziennie, w godz.9.00-17.00 można oglądać postępy artystów. Oficjalne zakończenie pleneru odbędzie się 11 czerwca o godz. 11.00. Przedstawione zostaną wówczas wykonane prace, otwarta zostanie także wystawa poplenerowa wiklinowych form artystycznych.

Część, wykonanych przez artystów, wiklinowych instalacji umieszczona zostanie w różnych lokalizacjach przestrzeni publicznej  w mieście.  

   


POLECAMY

logo

Nowotomyski Ośrodek Kultury

logo

Ośrodek Sportu i Rekreacji

logo

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna

logo

Budżet Obywatelski Gminy Nowy Tomyśl

logo

Koronawirus - informacje

logo

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkańców

logo

Jarmark Chmielo-Wikliniarski

logo

Park Miejski i Ogród zoologiczny

logo

Facebook

logo

YouTube

Sesja Rady Miejskiej LIVE

Fundusze Zewnętrzne - projekty unijne

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

logo

Fundusze Zewnętrzne - pozostałe projekty

logo

Ciepłe Mieszkanie

logo-mieszkanie

Wybory

logo-gison

GISON