×

Zakończenie XLIV Ogólnopolskiego Pleneru Wikliniarskiego „Wiklina 2023”

Zakończenie XLIV Ogólnopolskiego Pleneru Wikliniarskiego „Wiklina 2023”

W niedzielę, 11 czerwca br., w Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu odbyło się zakończenie XLIV Ogólnopolskiego Pleneru Wikliniarskiego „Wiklina 2023” oraz otwarcie poplenerowej wystawy prac.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00, kiedy to Andrzej Chwaliński – Kierownik Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa – przywitał zebranych i dokonał podsumowania tegorocznej edycji imprezy. W swoim przemówieniu odwołał się do bogatych tradycji plecionkarskich Gminy Nowy Tomyśl i organizowanych od lat plenerów oraz wspomniał prof. UAM dr hab. Jędrzeja Stępaka – projektanta wiklinowego kosza giganta oraz aktywnego uczestnika wszelkich działań związanych z wikliną w Nowym Tomyślu i okolicach. Następnie z ust pana Chwalińskiego padły słowa podziękowania skierowane do władz samorządowych za finansowe wsparcie organizacji pleneru oraz – przede wszystkim – do uczestników, którzy niemal dwa tygodnie spędzili w naszym mieście, tworząc wspaniałe wiklinowe dzieła.

Głos zabrali także: dr Paweł Siemiński – Zastępca Dyrektora ds. Muzealniczych Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, który docenił ciężką pracę wikliniarzy i pomysłowość projektantów, Ewelina Szofer-Pajchrowska – Naczelnik Wydziału Turystyki i Rozwoju Gospodarczego przy Urzędzie Miejskim w Nowym Tomyślu, która zwróciła uwagę na ogrom pracy administracyjnej wykonanej przez Kierownika Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa, aby plener mógł się rokrocznie odbywać i wręczyła upominki artystom pracującym podczas pleneru, Wojciech Andryszczyk – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Nowym Tomyślu, który podziękował uczestnikom i organizatorom za kultywowanie lokalnych tradycji plecionkarskich, a także – w imieniu uczestników – Anna Zielińska-Czekaj, która dziękowała za to, że odwiedzający nasze miasto artyści czują się tutaj jak w domu.

Następnie pan Andrzej Chwaliński oficjalnie zakończył XLIV Ogólnopolski Plener Wikliniarski „Wiklina 2023” i w ramach poplenerowej wystawy zaprosił zebranych do oglądania wykonanych prac.

W tym roku w plenerze udział wzięło ośmioro projektantów i sześcioro plecionkarzy z Polski, Francji i Ukrainy. W wyniku ich współpracy powstało siedem, nierzadko bardzo skomplikowanych, form wiklinowych, które wzbogaciły ekspozycję Muzeum.

               


POLECAMY

logo

Nowotomyski Ośrodek Kultury

logo

Ośrodek Sportu i Rekreacji

logo

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna

logo

Budżet Obywatelski Gminy Nowy Tomyśl

logo

Koronawirus - informacje

logo

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkańców

logo

Jarmark Chmielo-Wikliniarski

logo

Park Miejski i Ogród zoologiczny

logo

Facebook

logo

YouTube

Sesja Rady Miejskiej LIVE

Fundusze Zewnętrzne - projekty unijne

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

logo

Fundusze Zewnętrzne - pozostałe projekty

logo

Ciepłe Mieszkanie

logo-mieszkanie

Wybory

logo-gison

GISON