×

Zakończenie LXIV OWRP PTTK „Wielkopolska 2023” w Nowym Tomyślu

Zakończenie LXIV OWRP PTTK „Wielkopolska 2023” w Nowym Tomyślu

Ogólnopolski Wysokokwalifikowany Rajd Pieszy (OWRP)  to najważniejsza doroczna impreza piesza Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Tegoroczny LXIV OWRP odbywał się na dwóch trasach: 14- dniowych oraz na krótszych wersjach 7- dniowych. Prowadziły one po terenie woj. wielkopolskiego i częściowo woj. lubuskiego. Trasy główne liczyły prawie 300 km każda. Start trasy nr I usytuowany został w Rogoźnie, a trasy nr II w Wieleniu, meta natomiast w Nowym Tomyślu.

Uczestnikami OWRP byli turyści z całej Polski (m.in. Kraków, Lublin, Biesko-Białą, Elbląg, Toruń, Szczecin, Opole, Warszawa, Łódź, Kozienice, Ostrowiec Świętokrzyski, Zielona Góra, Nowa Sól). Była to głównie kadra PTTK i sympatycy tej organizacji.

W związku z wydarzeniem dla uczestników zorganizowano wiele atrakcji –  konkursy, spotkania z ciekawymi ludźmi (regionalistami, artystami), a także występy promujące lokalne środowiska. Uczestnicy mieli okazję płynąć kajakami po Warcie i Obrze, jeździć drezynami w okolicach Nojewa oraz przejść trasami kilkunastu Questów i TRInO (m.in. w Nowym Tomyślu).

W piątek, 21 lipca br., miał miejsce ostatni wspólny biwak na terenie SP nr 3 w Nowym Tomyślu. Tam uczestnicy otrzymali pyszną grochówkę. Natomiast oficjalne zakończenie wydarzenia odbyło się przy Wiklinowej Muszli za Nowotomyskim Ośrodkiem Kultury. Tam też zostały wręczone nagrody uczestnikom rajdu.

W trakcie uroczystego zakończenia wystąpiła kapela ze Zbąszynia oraz cztery tegoroczne laureatki Miedzichowskiego Konkursu Piosenki Turystycznej z Ośrodka Kultury w Trzcielu. Panie z KGW w Paproci serwowały turystom pyry z gzikiem oraz ciasto drożdżowe. O odpowiednie nawodnienie dbała Restauracja Cztery Pory Roku.

W zakończeniu uczestniczył Włodzimierz Hibner – Burmistrz Nowego Tomyśla, natomiast z ramienia PTTK m.in. w imieniu prezesa ZG PTTK kol. Mieczysław Żochowski – członek ZG PTTK oraz Andrzej Kudlaszyk – prezes Wielkopolskiej Korporacji Oddziałów PTTK w Poznaniu. Wydarzenie poprowadził Paweł Mordal – prezes szamotulskiego PTTK.

Najstarsza uczestniczka, Pani Barbara Wierzbicka z Krakowa, liczyła sobie 92 lata, a był to jej pięćdziesiąty OWRP. Z tej okazji na oficjalnym zakończeniu rajdu otrzymała okazały tort.

Organizatorami tegorocznego rajdu był Oddział PTTK w Szamotułach w partnerstwie z samorządem Nowego Tomyśla oraz Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

LXIV OWRP PTTK „Wielkopolska 2023” odbywał się pod honorowym patronatem Wojewody Wielkopolskiego i Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Patronami medialnymi byli: Głos Wielkopolski, Radio Poznań i Radio Wielkopolska. Organizację imprezy wsparły m.in. Powiat Międzychodzki, ZG PTTK, Biblioteka Wojewódzka i szereg samorządów na trasach.

   


POLECAMY

logo

Nowotomyski Ośrodek Kultury

logo

Ośrodek Sportu i Rekreacji

logo

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna

logo

Budżet Obywatelski Gminy Nowy Tomyśl

logo

Koronawirus - informacje

logo

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkańców

logo

Jarmark Chmielo-Wikliniarski

logo

Park Miejski i Ogród zoologiczny

logo

Facebook

logo

YouTube

Sesja Rady Miejskiej LIVE

Fundusze Zewnętrzne - projekty unijne

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

logo

Fundusze Zewnętrzne - pozostałe projekty

logo

Ciepłe Mieszkanie

logo-mieszkanie

Wybory

logo-gison

GISON