×

Stolica wikliny w audycji „Wielkopolska dla Ciebie”, czyli Radio Poznań z wizytą w Nowym Tomyślu!

Stolica wikliny w audycji  „Wielkopolska dla Ciebie”, czyli Radio Poznań z wizytą w Nowym Tomyślu!

W piątek, 25 sierpnia, do Nowego Tomyśla zawitali dziennikarze Radia Poznań. To nie pierwsza wizyta radia w naszym mieście. Już wcześniej poznańska stacja nagrywała materiał na temat lokalnych uroków Nowego Tomyśla – miejsc bardziej i mniej znanych – w ramach swojej wakacyjnej audycji „Wielkopolska dla Ciebie”.

Tym razem dziennikarze w towarzystwie Włodzimierza Hibnera – Burmistrza Nowego Tomyśla, mogli okryć kolejne, niezwykłe zakątki stolicy wikliny.

Gdzie udali się tym razem?

Radiowa trasa rozpoczęła się w Parku Feliksa, gdzie Włodzimierz Hibner opowiedział o historii parku oraz zapowiedział VIII Zlot Miłośniczek Zabytkowych Mercedesów, który tym razem odbył się właśnie w Nowym Tomyślu. Natomiast Beata Baran – Dyrektor Nowotomyskiego Ośrodka Kultury przedstawiła tegoroczny plan Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego.

Nie każdy wie, że na Placu Niepodległości, tuż obok najstarszego budynku w Nowym Tomyślu – znajduje się Izba Historyczna im. Sylwii Kupiec – wyjątkowe miejsce, które od podstaw stworzył gość audycji – Edward Kupiec  – pasjonat lokalnej historii. Izba Historyczna była więc drugim punktem radiowej wycieczki.

Parafia pw. św. Marcina w Bukowcu uznawana jest za jeden z największych i najokazalszych kościołów drewnianych w Wielkopolsce. O jego bogatej historii mówił proboszcz Marcin Kubiak. Bukowiec znany jest również z lokalnego klubu – LKS Korona Bukowiec, który niedawno obchodził swoje okrągłe stulecie. O łucznictwie, klubie oraz zbliżających się Mistrzostwach Polski w Łucznictwie – opowiadała Renata Parniewicz – prezes klubu LKS Korona Bukowiec. W trakcie wywiadu, nie zabrakło również specjalnego pokazu łucznictwa w wykonaniu zawodników klubu.

Trasa zakończyła się w malowniczej Paproci, gdzie znajduje się Wiklinowy Świat. Tam, Maria Kwiatkowska – plecionkarka z 45-letnim stażem, oraz Katarzyna Wachowiak-Szweda – nowotomyska plecionkarka, instruktor OHP Chraplewo, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Nowotomyskiej Wikliny, powiedziały więcej o sztuce tworzenia z wikliny oraz podzieliły się własnymi doświadczeniami w plecionkarstwie.

Rozmowy z gośćmi prowadził Franciszek Walerych.


POLECAMY

logo

Nowotomyski Ośrodek Kultury

logo

Ośrodek Sportu i Rekreacji

logo

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna

logo

Budżet Obywatelski Gminy Nowy Tomyśl

logo

Koronawirus - informacje

logo

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkańców

logo

Jarmark Chmielo-Wikliniarski

logo

Park Miejski i Ogród zoologiczny

logo

Facebook

logo

YouTube

Sesja Rady Miejskiej LIVE

Fundusze Zewnętrzne - projekty unijne

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

logo

Fundusze Zewnętrzne - pozostałe projekty

logo

Ciepłe Mieszkanie

logo-mieszkanie

Wybory

logo-gison

GISON