×

Wspólne obchody 105. rocznicy ZWYCIĘSKIEGO POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO w Gminie Nowy Tomyśl

Wspólne obchody 105. rocznicy ZWYCIĘSKIEGO POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO w Gminie Nowy Tomyśl

W dniach 16-18 lutego br. w Gminie Nowy Tomyśl celebrowano 105. rocznicę zakończenia zwycięskiego powstania wielkopolskiego.

Obchody rocznicy rozpoczęły się w piątek – turniejem strzeleckim o Puchar Burmistrza Nowego Tomyśla (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: https://nowytomysl.pl/2024/02/pierwszy-dzien-obchodow-105-rocznicy-zwycieskiego-powstania-wielkopolskiego/).

W sobotę, mieszkańcy gminy mieli okazję wziąć udział w marszobiegu – prosto w kierunku Sękowa, gdzie w Świetlicy Wiejskiej odbywał się Piknik Powstańczy. Zanim jednak rozpoczęli trasę, wraz z Arturem Łozińskim – dyrektorem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Tomyślu, Tomaszem Tomaszewiczem – radnym nowotomyskiej Rady Miejskiej oraz członkami Sekcji Turystyki Rowerowej, mieszkańcy złożyli symboliczny znicz pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na Placu Niepodległości.

Piknik Powstańczy rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem Hymnu Polski. Spotkanie otworzyli: Włodzimierz Hibner – Burmistrz Nowego Tomyśla, Piotr Protas – sołtys Sękowa oraz Artur Łoziński – dyrektor OSiR.

W świetlicy czekały na mieszkańców: ciepła grochówka, kawa, herbata i słodki poczęstunek. Kiedy rozpoczął się wykład dra Zdzisława Kościańskiego na temat działań powstańczych na ziemi nowotomyskiej sala była przepełniona.

W trakcie pikniku trwała prezentacja sprzętu powstańczego, o którą zadbało Towarzystwo Działań Historycznych im. Feliksa Pięty w Barwach 57 pp Karola II Króla Rumunii. Można było także postrzelać do tarczy z wiatrówki pod czujnym okiem pracowników LOK w Nowym Tomyślu.

Na koniec zaproszono mieszkańców do wspólnego pieczenia kiełbasek przy ognisku.

Dnia 18 lutego (niedziela) odbyły się uroczystości w Bukowcu, upamiętniające 105. rocznicę śmierci Powstańca Wielkopolskiego Feliksa Pięty, zorganizowane przez Towarzystwo Działań Historycznych im. Feliksa Pięty w Barwach 57 pp Karola II Króla Rumunii. Rozpoczęto mszą świętą w kościele pw. św. Marcina, kolejno – złożono kwiaty na grobie Feliksa Pięty. Nie zabrakło pocztu sztandarowego z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza.

   

 


POLECAMY

logo

Nowotomyski Ośrodek Kultury

logo

Ośrodek Sportu i Rekreacji

logo

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna

logo

Budżet Obywatelski Gminy Nowy Tomyśl

logo

Koronawirus - informacje

logo

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkańców

logo

Jarmark Chmielo-Wikliniarski

logo

Park Miejski i Ogród zoologiczny

logo

Facebook

logo

YouTube

Sesja Rady Miejskiej LIVE

Fundusze Zewnętrzne - projekty unijne

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

logo

Fundusze Zewnętrzne - pozostałe projekty

logo

Ciepłe Mieszkanie

logo-mieszkanie

Wybory

logo-gison

GISON