×

Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy ku czci Franciszka Doroszewskiego

Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy ku czci Franciszka Doroszewskiego

W czwartkowe popołudnie (13.06.2024 r.), w miejscu pochówku Franciszka Doroszewskiego – byłego leśniczego Leśnictwa Modrzewina, odbyła się uroczystość symbolicznego odsłonięcia pamiątkowej tablicy. To wyjątkowe przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne dzięki wsparciu finansowemu Nadleśnictwa Bolewice.

Franciszek Doroszewski urodził się 15 listopada 1903 roku w Cerekwicy koło Poznania. Już od młodych lat, w odrodzonej ojczyźnie, mógł realizować swoją pasję do lasów, nosząc dumnie mundur polskiego leśnika. Jego kariera w administracji Lasów Państwowych rozpoczęła się w 1921 roku jako praktykant leśny w Nadleśnictwie Oborniki. Po ukończeniu szkoły leśnej pełnił służbę w Nadleśnictwach Wielowieś, Bucharzewo, Gliśnica i Miradz.

Przełomowym momentem w jego karierze było przeniesienie w 1935 roku do Nadleśnictwa Bolewice, gdzie objął stanowisko leśniczego. Nawet w trudnych latach okupacji, Franciszek Doroszewski nadal pracował na rzecz lasów, pełniąc funkcję robotnika administracyjnego w biurze Nadleśnictwa.

Po wojnie kontynuował swoją misję jako leśniczy Leśnictwa Modrzewina, aż do roku 1964, kiedy to z powodu choroby musiał zakończyć swoją służbę. Za swoje zasługi w 1958 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, co było wyrazem uznania za jego oddanie i ciężką pracę.

Odsłaniając tę pamiątkową tablicę, chcemy przypomnieć postać Franciszka Doroszewskiego – leśnika z powołania, oddanego gospodarza lasów, które były mu powierzone. Niech jego życie i praca będą dla nas wzorem do naśladowania i inspiracją do dbania o nasze lasy z takim samym zaangażowaniem i pasją.

Podczas wydarzenia miała miejsce także oficjalna prezentacja publikacji pt. „Pamięci tych, którzy odeszli… Nowotomyskie nekropolie. Wytomyśl”. Ta niezwykle ważna inicjatywa jest efektem współpracy Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego, Wydziału Turystyki i Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu oraz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu.

Podczas wydarzenia obecny był Jakub Skrzypczak – wicestarosta nowotomyski oraz Adrianna Brzostowska – zastępca Burmistrza Nowego Tomyśla, którzy serdecznie podziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu oraz tym, którzy wzięli udział w uroczystości.

 


           


POLECAMY

logo

Nowotomyski Ośrodek Kultury

logo

Ośrodek Sportu i Rekreacji

logo

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna

logo

Budżet Obywatelski Gminy Nowy Tomyśl

logo

Koronawirus - informacje

logo

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkańców

logo

Jarmark Chmielo-Wikliniarski

logo

Park Miejski i Ogród zoologiczny

logo

Facebook

logo

YouTube

Sesja Rady Miejskiej LIVE

Fundusze Zewnętrzne - projekty unijne

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

logo

Fundusze Zewnętrzne - pozostałe projekty

logo

Ciepłe Mieszkanie

logo-mieszkanie

Wybory

logo-gison

GISON