Questing to metoda polegająca na tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. Dzięki nim turysta trafia do miejsc, gdzie może znaleźć odpowiedzi na przygotowane zagadki. Finalnie dociera do ukrytej skrzynki, w której znajduje się pieczątka potwierdzająca przebycie całej trasy. Każdy quest prezentuje konkretny temat, dlatego w jednej miejscowości może powstać ich kilka, a prezentowane aspekty mogą dotyczyć różnych elementów lokalnej specyfiki. Czyni to questy doskonałym narzędziem, które sprawdza się zarówno w turystyce jak i edukacji regionalnej. Głównym celem tworzenia questów jest jak najbardziej efektywne i zachęcające zaprezentowanie atrakcyjności turystycznej danego regionu, czy miejscowości i zwrócenie uwagi uczestnika na elementy w przestrzeni, które podczas zwykłego spaceru po mieście mógłby przeoczyć. Turysta z biernego zwiedzającego przeistacza się w poszukiwacza skarbów, którego celem jest odkrycie tajemnic, zapomnianych historii i bogactwa kulturowego.
Więcej informacji na temat questów można znaleźć na stronach internetowych:
https://regionwielkopolska.pl/turystyka/gry-terenowe/questy/
Rozwiązywanie kolejnych questów upoważnia do zdobycia specjalnej odznaki krajoznawczej. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod linkiem:
Nowy Tomyśl posiada trzy questy.
Nowotomyski biznes na przełomie wieków – quest wprowadza uczestnika w świat lokalnych przedsiębiorców działających od XVIII do XX wieku. Dzięki questowi można dowiedzieć się m.in. gdzie w Nowym Tomyślu znajdowała się ulica Złota, kim był Walenty Kupczyk oraz czym była “Foto-Drogeryja”.
Przed rozpoczęciem questu radzimy zabrać ze sobą ołówek lub kredkę.
WikliNowy Tomyśl – od giganta do trabanta! – quest przybliża uczestnikowi historię lokalnych tradycji plecionkarskich oraz zaobserwowanie w przestrzeni miejskiej unikatowych budowli wyplecionych z wikliny.
Przed rozpoczęciem questu warto sprawdzić godziny otwarcia Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa.
Tajemnicze alejki Parku Feliksa – quest prowadzi uczestnika urokliwymi alejkami po nowotomyskim Parku im. Feliksa Szołdrskiego. Spacer przybliża historię tego miejsca oraz prowadzi do jego najważniejszych atrakcji turystycznych oraz miejsc rekreacji.
Wszystkie questy można bezpłatnie otrzymać w:
Questy są również dostępne do pobrania ze strony internetowej www.regionwielkopolska.pl
W Polsce istnieje już ponad 500 takich tras. Głównym celem TRInO jest umożliwienie spędzenia czasu na poznawaniu walorów turystyczno-krajoznawczych danego miejsca podczas wycieczek pieszych i rowerowych o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym. Zabawa polega na przebyciu zaprojektowanej w tym celu trasy i znalezieniu punktów kontrolnych, którymi są np. różnego rodzaju obiekty turystyczne, ujęte na specjalnie przygotowanej w tym celu mapie, będącej zarazem kartą uczestnictwa i pamiątką dla uczestnika. Trasę można przebywać zarówno indywidualnie, w parach, jak i grupach np. rodzinnych, szkolnych itp. Dla każdego punktu kontrolnego przygotowane są pytania, na które uczestnik musi w terenie znaleźć odpowiedź. Co istotne, uczestnik zainteresowany przebyciem trasy może ją pokonać w jakimkolwiek kierunku i potwierdzać punkty kontrolne w dowolnej kolejności. TRInO można również zaczynać i kończyć w dowolnym miejscu, a nawet pokonywać je w kilku etapach, niekoniecznie tego samego dnia. Najczęściej jednak trasy są tak przygotowane, aby ich pokonanie i rozwiązanie zadań nie zajęło więcej niż 60-80 min.
Po pokonaniu trasy i wypełnieniu karty, uczestnik może wysłać swoje odpowiedzi na adres: poczta@trino.pttk.pl lub za pomocą formularza na stronie http://trino.pttk.pl. Dzięki temu otrzyma potwierdzenie pokonania danej trasy TRInO, które może następnie posłużyć do otrzymania specjalnej odznaki przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Odznaka posiada aż 7 stopni, a przyznanie kolejnego uzależnione jest od pokonania określonej w regulaminie ilości tras spod znaku TRInO.
Więcej informacji o TRIno można znaleźć na stronie internetowej: http://trino.pttk.pl/
Na terenie Gminy Nowy Tomyśl wytyczono 5 tras TRInO (trzy po mieście oraz dwie po terenie gminy).