×

Gry turystyczne

Gry turystyczne

Questy

Questing to metoda polegająca na tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. Dzięki nim turysta trafia do miejsc, gdzie może znaleźć odpowiedzi na przygotowane zagadki. Finalnie dociera do ukrytej skrzynki, w której znajduje się pieczątka potwierdzająca przebycie całej trasy. Każdy quest prezentuje konkretny temat, dlatego w jednej miejscowości może powstać ich kilka, a prezentowane aspekty mogą dotyczyć różnych elementów lokalnej specyfiki. Czyni to questy doskonałym narzędziem, które sprawdza się zarówno w turystyce jak i edukacji regionalnej. Głównym celem tworzenia questów jest jak najbardziej efektywne i zachęcające zaprezentowanie atrakcyjności turystycznej danego regionu, czy miejscowości i zwrócenie uwagi uczestnika na elementy w przestrzeni, które podczas zwykłego spaceru po mieście mógłby przeoczyć. Turysta z biernego zwiedzającego przeistacza się w poszukiwacza skarbów, którego celem jest odkrycie tajemnic, zapomnianych historii i bogactwa kulturowego.

Więcej informacji na temat questów można znaleźć na stronach internetowych:

https://regionwielkopolska.pl/turystyka/gry-terenowe/questy/

http://www.questy.org.pl

http://bestquest.pl/

Rozwiązywanie kolejnych questów upoważnia do zdobycia specjalnej odznaki krajoznawczej. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod linkiem:

https://questy.org.pl/odznaka

 

Nowy Tomyśl posiada trzy questy.

 

Nowotomyski biznes na przełomie wieków – quest wprowadza uczestnika w świat lokalnych przedsiębiorców działających od XVIII do XX wieku. Dzięki questowi można dowiedzieć się m.in. gdzie w Nowym Tomyślu znajdowała się ulica Złota, kim był Walenty Kupczyk oraz czym była “Foto-Drogeryja”.

Quest w formacie pdf

Przed rozpoczęciem questu radzimy zabrać ze sobą ołówek lub kredkę.

 

WikliNowy Tomyśl – od giganta do trabanta! – quest przybliża uczestnikowi historię lokalnych tradycji plecionkarskich oraz zaobserwowanie w przestrzeni miejskiej unikatowych budowli wyplecionych z wikliny. 

Quest w formacie pdf

Przed rozpoczęciem questu warto sprawdzić godziny otwarcia Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa. 

 

Tajemnicze alejki Parku Feliksa – quest prowadzi uczestnika urokliwymi alejkami po nowotomyskim Parku im. Feliksa Szołdrskiego. Spacer przybliża historię tego miejsca oraz prowadzi do jego najważniejszych atrakcji turystycznych oraz miejsc rekreacji. 

Quest w formacie pdf

 

Wszystkie questy można bezpłatnie otrzymać w:

  • Gminny Ośrodek Informacji (Nowy Tomyśl, pl. Niepodległości 10),
  • Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa (Nowy Tomyśl, ul. Topolowa 10),
  • Park Miejski – ZOO (Nowy Tomyśl, ul. Topolowa 11)

Questy są również dostępne do pobrania ze strony internetowej www.regionwielkopolska.pl

 

 

TRInO czyli Turystyczno-Rekreacyjne Imprezy na Orientację

W Polsce istnieje już ponad 500 takich tras. Głównym celem TRInO jest umożliwienie spędzenia czasu na poznawaniu walorów turystyczno-krajoznawczych danego miejsca podczas wycieczek pieszych i rowerowych o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym. Zabawa polega na przebyciu zaprojektowanej w tym celu trasy i znalezieniu punktów kontrolnych, którymi są np. różnego rodzaju obiekty turystyczne, ujęte na specjalnie przygotowanej w tym celu mapie, będącej zarazem kartą uczestnictwa i pamiątką dla uczestnika. Trasę można przebywać zarówno indywidualnie, w parach, jak i grupach np. rodzinnych, szkolnych itp. Dla każdego punktu kontrolnego przygotowane są pytania, na które uczestnik musi w terenie znaleźć odpowiedź. Co istotne, uczestnik zainteresowany przebyciem trasy może ją pokonać w jakimkolwiek kierunku i potwierdzać punkty kontrolne w dowolnej kolejności. TRInO można również zaczynać i kończyć w dowolnym miejscu, a nawet pokonywać je w kilku etapach, niekoniecznie tego samego dnia. Najczęściej jednak trasy są tak przygotowane, aby ich pokonanie i rozwiązanie zadań nie zajęło więcej niż 60-80 min. 

Po pokonaniu trasy i wypełnieniu karty, uczestnik może wysłać swoje odpowiedzi na adres: poczta@trino.pttk.pl lub za pomocą formularza na stronie http://trino.pttk.pl. Dzięki temu otrzyma potwierdzenie pokonania danej trasy TRInO, które może następnie posłużyć do otrzymania specjalnej odznaki przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Odznaka posiada aż 7 stopni, a przyznanie kolejnego uzależnione jest od pokonania określonej w regulaminie ilości tras spod znaku TRInO. 

Więcej informacji o TRIno można znaleźć na stronie internetowej: http://trino.pttk.pl/

Na terenie Gminy Nowy Tomyśl wytyczono 5 tras TRInO (trzy po mieście oraz dwie po terenie gminy).

 


POLECAMY

logo

Nowotomyski Ośrodek Kultury

logo

Ośrodek Sportu i Rekreacji

logo

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna

logo

Budżet Obywatelski Gminy Nowy Tomyśl

logo

Koronawirus - informacje

logo

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkańców

logo

Jarmark Chmielo-Wikliniarski

logo

Park Miejski i Ogród zoologiczny

logo

Facebook

logo

YouTube

Sesja Rady Miejskiej LIVE

Fundusze Zewnętrzne - projekty unijne

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Fundusze Zewnętrzne - projekty Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

logo

Fundusze Zewnętrzne - pozostałe projekty

logo

Ciepłe Mieszkanie

logo-mieszkanie

Wybory

logo-gison

GISON