W miejscowościach znajdujących się na terenie gminy Nowy Tomyśl natrafić można na interesujące zabytki.
Wiatrak koźlak z 1755 roku (odrestaurowany w latach 2005 – 2006), ze śmigłami o rozpiętości 12,4 m.
Kościół pw. św. Marcina powstał w latach 1737-1742 z fundacji starosty śremskiego Karola Opalińskiego, a w latach 1923 – 1925 rozbudowano go wg projektu architekta Stefana Cybichowskiego. Wejścia prowadzą poprzez podcienia, od strony zachodniej w bryłę świątyni wtopiona jest wieża zwieńczona barokowym hełmem. Wnętrze nakrywa strop kasetonowy. Dolne partie ścian i ażurową dekorację chóru zdobią motywy ludowe. Wewnątrz pionowe ornamenty w formie ,,wężyka generalskiego” są pamiątką z czasów, gdy patronem kościoła był gen. Kazimierz Sosnkowski. Ołtarz główny, z wkomponowanym witrażem, zawiera elementy rzeźbiarskie z XVII i XVIII wieku. Dwa barokowe ołtarze boczne i ambona pochodzą z I poł. XVIII wieku.
Kościół pw. Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej to neogotycka świątynia zbudowana w latach 1908 – 1914. W architekturze kościoła na uwagę zasługuje dekorowana płycinami fasada, w którą wtopiona jest wieża.
Kościół pw. św. Andrzeja Boboli powstał w latach 1906 – 1908. Reprezentuje on formy typowe dla świątyń ewangelickich – z zewnątrz, jak i wewnątrz, gdzie znajdują się drewniane balkony (empory).
Kościół pw. św. Michała Archanioła został zbudowany w końcu XVIII wieku z fundacji Feliksa Szołdrskiego, konsekrowano go w 1800 roku. Jest budowlą jednonawową z dwiema symetrycznymi kaplicami po bokach. Wnętrze kryte jest sklepieniem zwierciadlanym z lunetami. Wyposażenie pochodzi z okresu budowy. W ołtarzu głównym znajduje się krucyfiks, obraz św. Mikołaja i barokowe rzeźby aniołów. Z lewej strony umieszczono późnogotycką rzeźbę św. Anny Samotrzeć z pocz. XVI wieku, a po bokach ołtarza wiszą dwa wielkie obrazy, ufundowane przed I wojną światową przez właścicieli okolicznych majątków. Na oknie po prawej stronie widnieje dekoracja witrażowa z 1800 roku (z herbem Łodzia), niżej znajduje się barokowo-ludowa rzeźba Chrystus Zmartwychwstały.
Więcej informacji o zabytkach w nowotomyskich miejscowościach można znaleźć pod linkami: